Jak dostat do čtečky příručku k LibreOffice

e_book.png Nedávno byl dokončen slovenský překlad oficiální uživatelské příručky k LibreOffice. Ta je k dispozici ve formátech ODF a PDF. Jak ji připravit pro pohodlné čtení ve čtečce elektronických knih?  

Jen ODF a PDF – co s tím

Chcete se naučit pracovat s LibreOffice podle základní oficiální příručky (Getting Started with LibreOffice)? Je v podstatě jedno, jestli použijete nedávno dokončenou slovenskou verzi, původní anglickou či nějakou jinou. Standardně je tato příručka k dispozici ve formátech ODF (konkrétně ODT, tedy pro program Writer) a PDF. Příručku si ale chcete číst ve čtečce elektronických knih, pro niž se ale tyto formáty moc nehodí.

Většina běžně prodávaných čteček je schopna zobrazit formát PDF. Práce s ním je ale často dost nepohodlná – při zobrazení celé stránky je písmo příliš drobné, při zvětšení zase uvidíte pouze výřez.

Čtečky obvykle podporují celou řadu různých formátů elektronických knih. Jedním z nich je i formát EPUB. Ten je v aktuální situaci výhodný v tom, že je pro něj k dispozici rozšíření do LibreOffice nazvané eLAIX (lze případně použít i jiná rozšíření, která podporují export do formátu EPUB).

Rozšíření eLAIX umí konvertovat také do formátu ILIAS (který je přímo jeho primárním výstupním formátem) pro stejnojmenný výukový systém.

Balíček s rozšířením si lze stáhnout na webu projektu (na stránkách rozšíření LibreOffice jsou bohužel neaktuální informace ohledně verzí). Instaluje se pomocí funkce Nástroje › Správce rozšíření...

Odsouhlasení licence k rozšíření Odsouhlasení licence k rozšíření

Po instalaci se rozšíření objeví v seznamu, kde ho lze případně zakázat nebo odinstalovat. Zákaz může být výhodný mj. proto, že rozšíření přidává do prostředí LibreOffice lištu se spoustou tlačítek. Lze samozřejmě skrýt jen lištu (eLAIX Toolbar), ale obecně čím méně toho běží, tím méně věcí může dělat problémy.

Seznam nainstalovaných rozšíření Seznam nainstalovaných rozšíření

Konvertujeme...

Před konverzí je pochopitelně potřeba si příručku stáhnout (ve formátu ODF/ODT). Můžete zvolit například již zmíněný slovenský překlad (Začíname s LibreOffice) nebo původní anglickou verzi (kde jsou k dispozici i podrobnější příručky k jednotlivým aplikacím v balíku). Následující odstavce budou zaměřeny na převod jednotlivé kapitoly, ale stejné to bude i v případě převodu kompletní příručky (ta bohužel není u slovenského překladu k dispozici).

Máme tedy nainstalované rozšíření, máme staženou kapitolu příručky – a co s tím dál? Samozřejmě kapitolu otevřeme v LibreOffice.

Kapitoly příručky otevřené v LibreOffice (všimněte si nástrojové lišty rozšíření eLAIX) Kapitoly příručky otevřené v LibreOffice (všimněte si nástrojové lišty rozšíření eLAIX)

Teď přijde ta nejsložitější část. Dokument musí mít logickou strukturu; bohužel ta, kterou vytvořili autoři dokumentu, pro převod nevyhovuje. Musí tedy přijít na řadu trocha ruční práce. Aby šel dokument vůbec převést, musí se vytvořit nadpis první úrovně.

Stačí najet kurzorem na začátek textu nadpisu dokumentu (tedy u kapitoly na obrázku je to „Úvod do programu LibreOffice“) a stisknout tlačítko Format selected paragraph as Heading 1. Totéž lze učinit i přes styly, ale je to o něco pomalejší.

Ke spuštění konverze (exportu) stačí nyní už pouze jediné – stisknout tlačítko Export EPUB Document...

Tlačítko pro export do formátu EPUB Tlačítko pro export do formátu EPUB

Otevře se dialog, v němž je třeba vyplnit některé údaje (metadata). Konkrétně to je název (titul), jazyk a autor. Lze doplnit i mnoho dalších metadat, ale ta už povinná nejsou. V dialogu se také vybírá cesta, kam se bude exportovat. Výchozím místem je adresář s původním dokumentem (název souboru bude stejný, jen přípona bude „epub“). Po dokončení příprav se tlačítkem Export spustí vlastní převod.

Nastavení metadat dokumentu Nastavení metadat dokumentu

Jak zkontrolovat a doladit výstup

Jak bude přesně výsledná e-kniha vypadat, záleží samozřejmě na konkrétní čtečce a jejím nastavení.   Na následujícím obrázku vidíte převedený dokument zobrazený v softwarové čtečce EPUBReader, která funguje jako doplněk do webového prohlížeče Mozilla Firefox (bohužel pouze desktopové verze; nelze používat v mobilním Firefoxu).

Zobrazení výsledné podoby souboru EPUB prostřednictvím doplňku EPUBReader Zobrazení výsledné podoby souboru EPUB prostřednictvím doplňku EPUBReader

Na mobilních telefonech a tabletech lze použít například aplikace UB Reader, Cool Reader nebo mnoho dalších. Jejich kvalita je různá, licence (a případně cena) zrovna tak. Vyzkoušejte, uvidíte. U klasických čteček pochopitelně záleží na tom, co tam výrobce připraví.

Jak si můžete na výše uvedeném obrázku všimnout, výstup není zcela dokonalý. Konkrétně se třeba  popisek obrázku zobrazuje dvakrát. Vylepšit podobu souboru EPUB lze například v programu Sigil. Je to aplikace se stylem práce WYSIWYG, tedy pracujete přímo na vizuální podobě dokumentu.

Úprava dokumentu EPUB v programu Sigil Úprava dokumentu EPUB v programu Sigil

Po dokončení úprav stačí soubor uložit, nic dalšího není potřeba. Na následujícím obrázku vidíte výsledek.

Vylepšený soubor EPUB – nadbytečný popisek obrázku je pryč Vylepšený soubor EPUB – nadbytečný popisek obrázku je pryč

Nejen pro příručky

Popsaný postup můžete samozřejmě využít i pro jiné dokumenty ve formátu OpenDocument, zdaleka nejen pro příručky k LibreOffice. Existují nástroje a postupy pro konverzi do EPUB přímo z PDF, ale výsledek obvykle nemá tu kvalitu, jako když se konvertuje z původního dokumentového formátu. Proto je vždy nejlepší, pokud se pokusíte získat původní dokument a převedete ho podle popsaného postupu.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Milos Sramek
Odpovědět
Jak dostat do čtečky příručku k LibreOffice
23. 11. 2014, 22:33:34
Zdravím,
Lukáš, vďaka! Aj ja som to skúšal, ale výsledok bol oveľa horší. Použil som však nejaký iný program. Ak by sme mali takúto verziu "oficiálne" podporovať, bolo by treba ručne odstrániť nedostatky, ktoré sa v texte spomínajú (alebo napísať autorom ILIAS-u, či by to neopravili). Celkom by som chcel najskôr ale vedieť, či by o takúto verziu bol záujem.
--
milos
user avatar Václav
Odpovědět
Jak dostat do čtečky příručku k LibreOffice
6. 01. 2015, 21:37:57
Je dost hloupé, že čtečky nečtou rovnou .odt, když wordovské dokumenty přečtou. Představa přeukládání všech potřebných dokumentů je dost děsivá. Nevíte o čtečce, která čte rovnou dokukumenty s libre/open officů?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Jak dostat do čtečky příručku k LibreOffice
7. 01. 2015, 00:12:41
Třeba něco brzy vznikne ve Velké Británii, kde udělali z ODF oficiální formát pro státní správu a teď na něj migruje 400 státních orgánů.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz