Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal

LO.png Je tu další přehled novinek ve světě LibreOffice. Univerzita v Lille a portugalské město Seixal přešly na LibreOffice. LibreOffice je přítomen na regionální soutěži Office 2019. Stanislav Hoferek zvažuje, zda vůbec potřebujeme Microsoft Office.  

Univerzita v Lille na LibreOffice

70 tisíc uživatelů (učitelů a studentů a dalších osob) na univerzitě v Lille nyní využívají služeb Collabora Online, online verze LibreOffice, běžící na cloudové platformě Nextcloud. Řešení připravila společnost Arrawa, která se zaměřuje na služby specializující se na nasazení a distribuci open-source kolaborativního softwaru. Cílem nasazení je zefektivnit spolupráci jak mezi studenty, tak mezi studenty a zaměstnanci školy.

Philippe Hemmel, prezident společnosti Arawa, nasazení Collabora Online komentoval slovy: „Tento projekt dokonale demonstruje technickou a funkční úplnost řešení Collabora Online s prostředím Nextcloud. Kromě toho byla základním předpokladem bezpečnost dat. Univerzita potřebovala řešení, jež by bylo možno hostit v jejích strukturách a nad kterým by měla úplnou kontrolu nad informacemi a daty.“

LibreOffice na soutěži Office 2019

5. prosince 2019 se v Mendelově střední škole v Šenově u Nového Jičína bude konat 14. ročník regionální soutěže Office 2019. Soutěž se zaměřuje na využívání tří klíčových oblastí kancelářské práce, a sice tvorbu textových dokumentů, prezentací a práci v tabulkovém procesoru. V rámci soutěže mohou uživatelé používat jak Microsoft Office, tak také LibreOffice a OpenOffice.

Seixal migroval na LibreOffice

Na začátku roku 2019 dokončilo portugalské město Seixal migraci všech svých počítačů na LibreOffice. Dokončil se tak záměr z roku 2017 na používání otevřených standardů podle zákona 36. Migrace trvala 18 měsíců a v jejím výsledku je 300 počítačů s nainstalovaným systémem Ubuntu Linux a LibreOffice. Migrace na LibreOffice je součástí většího migračního projektu, který započal v roce 2011. Do roku 2015 bylo zmigrováno přes 50 počítačů na Ubuntu a LibreOffice s ušetřenou sumou 13.300 eur ročně. Jako největší výzva se ukázala kompatibilita dokumentů. Ta se vyřešila převodem starších dokumentů na webové aplikace, běžící pod PHP a MySQL a hostované na vlastních serverech. Dalším dílčím problémem je nedostatek zkušených IT pracovníků v oboru.

LibreOffice na OpenAlt 2019 ještě jednou

Na blogu documentfoundation.org vyšlo shrnutí naší účasti na konferenci OpenAlt 2019. Jeho autorem je Stanislav Horáček z české komunity LibreOffice. Velmi podobné shrnutí jste si v české verzi mohli přečíst i na naší stránce. Organizátorům konference děkujeme za možnost instalace a provozu stánku LibreOffice.

Potřebujeme Microsoft Office?

Zakladatel Greenie knihovny Stanislav Hoferek se v úvaze na dennik.sk ptá, zda běžný uživatel potřebuje ke své práci Microsoft Office. Připomíná čtyři způsoby, kterak software získat – od legálních po ty nelegální. Svobodný kancelářský balík LibreOffice z nich vychází jako nejlepší. V rámci objektivity však připomíná možné problémy s kompatibilitou s formátu jiných balíků.

Stanislav Hoferek pomocí LibreOffice sepsal a vydal 120 elektronických publikací.


(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar kakov
Odpovědět
Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
7. 12. 2019, 21:57:48
jak si pan Hoferek a celá "IT specialistů" neuvědomuje, svět není černobílý, neexistuje jen jedno správné řešení, MS Office přináší celou řadu výhod a nemá jen negativa v podobě licence,

zeptám se prosím, jak se u LO řeší cloudové uložiště? on-line verze? mail? jak funguje spolupráce LO-MsO přes formát docx a xlsx?
user avatar r
Odpovědět
Re:Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
8. 12. 2019, 08:52:20
on-line verze - https://cs.libreoffice.org/download/libreoffice-online/ , https://www.collaboraoffice.com/collabora-online/
mail - https://cs.libreoffice.org/get-help/frequently-asked-questions/#emailclient
jak funguje spolupráce LO-MsO přes formát docx a xlsx? - velmi dobře
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
8. 12. 2019, 10:59:57
Škoda, že jste nečetl první větu článku:
70 tisíc uživatelů (učitelů a studentů a dalších osob) na univerzitě v Lille nyní využívají služeb Collabora Online, online verze LibreOffice, běžící na cloudové platformě Nextcloud.

Čím méně MSO a čím více LO, tím lépe. Je třeba se zbavit té staré konzervy, v níž jsme hermeticky uzavřeni. Microsoft si je toho vědom a svého postavení tvrdě zneužívá.
user avatar kakov
Odpovědět
Re:Re:Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
9. 12. 2019, 20:04:55
tu první větu jsem samozřejmě četl, ale dělala na mě dojem, že se jednalo o nějaké soukromé řešení univerzity, šlo mi o to, zda on-line verze je dostupná všem nebo jen někomu
user avatar fela
Odpovědět
Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
9. 12. 2019, 09:06:21
Bolo to spomínané mnohokrát a zrejme sa to pripomínať musí.
Práve tá licencia a uzavretosť MSO je najväčšia slabina a dôvod, prečo tento softvér by nemal byť na školách či v štátnej správe.
Doma si človek môže robiť čo chce, ak nemá záujem riešiť slobodu (svoju a) softvéru, nemožno ho nútiť.
Ale nútiť študentov alebo ľudí, ktorí sú v kontakte so štátnou správou, používať neslobodné riešenia - na to nie je žiadny argument dosť silný.
Dookola sa spomínajú len technické a technologické vymoženosti toho-ktorého programu, ale tie nie sú prvoradé.
user avatar kakov
Odpovědět
Re:Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
9. 12. 2019, 20:12:07
upřímě řečeno, pro mě jsou prvořadé především ty technické vymoženosti, nesvobodnost (já osobně žádnou nesvobodu nepociťuji, spíš naopak) mě nijak netrápí, pro studenty může být MS Office také zdarma, nehledě na to, že nikdo nemůže studenty nutit k jeho používání...

pokud tu někteří tvrdí, že spolupráce MsO-LO je perfektní, pak není nutné hovořit o nesvobodě

já osobně právě teď migruji na MsO a jedná se zcela o mé svobodné rozhodnutí, nikdo mě k tomu nenutil
user avatar kakov
Odpovědět
Další migrace na LibreOffice: Univerzita v Lille a město Seixal
9. 12. 2019, 20:17:17
Vážení, všem moc děkuji za reakce na můj komentář, jen bych rád upřesnil, nepřišel jsem prudit, i když to může tak vypadat,

používám OO a teď z větší části přecházím na MsO, občas jsem zkušebně dělal v Google dokumentech, s LO nemám žádnou praktickouzkušenost, proto jsem se dotázal na nějaké funkce, které by mi v případě absence dost chyběli, abych mohl objektivně porovnat,

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz