Komentáře Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (1) – príkazy Open a Close

user avatar Mik
Odpovědět
Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (1) – príkazy Open a Close
5. 05. 2020, 18:49:34
Promiňte, teď budu mluvit jako "stará Dymáková" (Jiří Grygar - Okna vesmíru dokořán). K čemu je to dobré? Chtělo byto nějak zasadit do kontextu praxe.
Děkuji
user avatar Eduard Boldižár
Odpovědět
Re:Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (1) – príkazy Open a Close
6. 05. 2020, 03:04:55
Manipulácia so súbormi je jedna z najpraktickejších a najpreferovanejších oblastí pri práci s LibreOffice. Možno túto oblasť tromfnú len tabuľky v LE Calc. Môžete otvárať, čítať alebo zapisovať akýkoľvek súbor, aj s koncovkou .odt. Takže nejde o tému s nejakou abstraktnou témou pre akademické hlavičky, ale skutočne je to téma do praxe.

Tiež ešte dodám, že ten, kto chce skutočne programovať makrá v LE, tak mu pomôžu aj tie menej populárne témy, ktorých je v mojom seriáli asi tiež dosť. Budem sa snažiť vyhýbať témam, ktoré sú moc akademické, ako napr. algoritmy a pod., i keď taký dobrý algoritmus na triedenie by mal vedieť každý programátor, nielen múdre hlavičky niekde vo vedeckom ústave. :-)
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:Re:Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (1) – príkazy Open a Close
6. 05. 2020, 11:54:06
Já čtu vaše články rád, byť zpočátku mi to připadalo spíše jen jako defakto o něco více rozepsaná Nápověda. Nicméně dodáváte tam nějaké věci které již v Nápovědě pro ty příkazy nejsou, něco rozvedete více, uvedete příklady - za mě pěkné.
Já téměř vše co jsem si přečetl z Nápovědy beztak zapomněl - a to ji otevírám každou chvíli a zase zapomínám :-). To co dodáte navíc do článku je kolikrát pro mně příjemné zjištění - jako třeba v tomto že Close může uzavřít více souborů najednou tím, že se mu připíší identifikátory prostě do řádku za sebou (Close #id1 #id2 #id3). Pravděpodobně jsem to sice někde již viděl, ale nevěnoval jsem tomu třeba tehdy pozornost, neb jsem to třeba na nic nepotřeboval.

Nesestavujete - nebo nechystáte se - z vašich článků udělat třeba jedno PDF jak to má A. Pitonyak nebo jako třeba Malá makra J. Pasterieka? Má zkušenost je, že takováto PDF se velmi rychle otevírají a dobře prohledávají, fungují offline a nemusí na něco člověk proklikat třeba i několik webů a zkoumat jestli v nějakém dalším odkazu to zrovna bude ono.
Mám třeba na disku uloženou již docela pěknou hromadu různých HTML stránek s různými příklady na makra, ale to už se prohledává fakt špatně, zlaté jedno pořádně zpracované PDF. To samý v modulech v Basicu, hromada příkladů na něco co jsem zkoušel a už se v tom sám pořádně nevyznám. Zmiňujete třídící algoritmy - tak třeba se někdy dostanu k tomu to nějak setřídit, ale věru na to nyní nemám čas ani chuť. Též mě napadá, že na takovéhle třídění jaké bych potřeboval (asi nejen já) s různými postahovanými příklady, očividně známý algoritmus není :-). Známé jsou ty na jasně daná data, ale na ta všelijak zabordelená kde už člověk přestal i tušit co je vlastně co ... tam to z hlediska časové náročnosti dává tušit spíš fiasku potenciálního tříditele a tedy ani nepouštění se do toho :-).

Co se týká tématiky práce se soubory, jsem zvědav jestli to pojmete komplexně a uvedete třeba i otevírání souborů s různými kódováními (CP1250, Latin2, UTF8, UTF16 apod.) - na to už Open nestačí a jsou na to potřeba streamy (alespoň co já vím).
A jelikož jste zmínil otevírání ODT souborů, tak ty je potřeba nejdříve rozzipovat a teprve potom z nich načítat třeba jednotlivé podsoubory. ZIPování je sice již docela pokročilá práce se soubory, ale téma by tak bylo popsáno alespoň kompletně :-).

Držím palce do dalších článků.
user avatar Eduard Boldižár
Odpovědět
Re:Re:Re:Programovanie makier v LibreOffice: Otváranie súborov (1) – príkazy Open a Close
6. 05. 2020, 15:19:12
Vďaka za podporu. :-)

Áno, snažím sa robiť články tak, aby mali nejakú pridanú hodnotu a nebolo to ako z nejakého nudného manuálu.

Čo sa týka pdf, nie ste prvý, ktorý sa to pýta. Dávnejšie som urobil skript napísaný v bash shell, ktorý zoberie moje články a spojí ich do jedného pdf súboru. Bolo to pre kamaráta a mám to stále niekde uložené vo svojom HDD. Skúsim ho pohľadať, dokončím ho o nové články a zverejním ho v github a odkaz pripnem pod týmto článkom. Súčasťou projektu v github bude aj výsledne pdf, takže ani nebude treba spúšťať skript. Budem sa ho stále snažiť aktualizovať pri ďalších článkoch. Môže byť?
user avatar kamlan
Odpovědět
Re:PDF
6. 05. 2020, 16:25:28
S tím PDF by to tak bylo super, stejně tak když bude aktualizované třeba po každém článku :-).

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz