Komentáře Živě.cz: LibreOffice nejoblíbenějším kancelářským balíkem

user avatar Martin Raus
Odpovědět
vzpomínka na dobu před 10-ti lety
1. 04. 2021, 14:57:14
Dobrý den

Obávám se, že ta anketa vypovídá jen o návštěvnících Živě.cz.

Docela mi udělala radost v článku zmíněná vzpomínka na dobu před deseti lety, když jsme s kolegou vedli onu partyzánkou činnost na Gymnáziu Jevíčko. Tehdy se nám povedlo udělat pořádný kus práce navzdory všem překážkám.

Bohužel, léta plynou a z toho, co jsme tam vybudovali, už nezůstalo vůbec nic. S kolegou jsme z GJ odešli před cca 8-9 lety. Předchozí ředitel to vedl stylem "nechme to plynout" až do okamžiku, kdy se dočkal důchodu, nově nastoupivší (a stále panující) ředitelka byla pro nás absolutně neakceptovatelná persona (MBA - mla*, bl*, ambi*) a ve sboru školy byla nálada a vztahy takové, že schopní utekli a zůstali jen ti, co by se nikde jinde neuplatnili.

Na GJ nás bohužel ve výuce IVT/IKT nahradila osoba, kterou nemůžu nazvat učitelem ani náhodou. Studenty dotyčná přivítala slovy "moje nejoblíbenější programy jsou Word a Excel, tak se budeme učit je". ... Člověku se chce smát i brečet současně.

Kolega zamířil do RedHatu. Já zůstal u školství a zamířil do univerzitní sféry, kde jsem propojil pozice pedagoga, výzkumníka, lektora i pracovníka IT podpory (taková univerzální "děvečka pro všechno"). A jako "koníčka" dělám ajťáka pro jedno školské zařízení, které propojuje MŠ i ZŠ.

Takže o situaci ve školství mám poměrně široký a aktuální přehled. Bohužel koronakrize má na školství totálně zničující dopady a tím nemyslím studenty s deficitem znalostí... mám na mysli IT stránku.

Víceméně školy v posledním roce otrocky přešly na Microsoftí cloud... od mateřských školek až po univerzity... plošně, bez výraznějších rozdílů.

Cloudové Office 365, výuka v Teamsech, používání OneDrive nebo SharePointu, pošta přes Outlook... je to něco příšerného.

Ředitelé, učitelé i žáci, ale i celé státní, krajské a obecní úřady (mám z první ruky) mají tolik dalších starostí s fungováním v online světe, že vůbec neuvažují nad tím, jak katastrofální dopady tohle všechno bude mít.
Pomocí téhle "MS vakcíny" jsou už naočkované i děti v mateřských školkách, protože i předškoláci už mají povinnou distanční výuku. I když jsem učitelkám nabízel možnost použít Zoom, paní ředitelka rozhodla o Teamsech.

Stání instituce mají smlouvy s MS, školám se to šoupne jako "standard" setrvačností, obyčejní lidé uštvaní a utrápení denními problémy prostě berou Wokna a Oppice jako "standard" a jsou líní se i něco jiného naučit.

Úředníci úřadů dostávali rychloškolení jak budou pracovat v rámci home-office z domu... MS Office 365, MS Outlook, MS Teams... většinou na svých soukromých(!!) počítačích, což je zadělávka na bezpečnostní průser jako mraky !!!

Myslíte, že některý ze "školených" úředníků se přihlásil a řekl na tom školení "Já doma nemám počítač s Windows, já mám Ubuntu." ??

A pracovníci IT oddělení jsou zahlceni denně akutními problémy a požadavky. Řešit věci vlastními silami není fyzicky možné - požadavků je strašně moc na všechny oblasti IT a nejsou lidi, kteří by byli schopní po odborné stránce tohle zabezpečit.

Nižší školy (MŠ/ZŠ/SŠ) se stovkou a více počítačů nemají peníze na zaplacení ajťáka na plný úvazek. Ministerstvo školství nutnost mít ajťáka na každé škole (a patřičně ho zaplatit) za 25 let existence toho problému nepochopilo a tedy ani neřešilo. Ani v univerzitním prostředí není dost odborně zdatných lidí, aby IT oddělení dokázala požadavky školy pokrýt svými silami. Ale peníze za licence na nakrmení MS jsou všude.


Doba je příšerná a to, co v IT zůstane za patologické jevy po současné době korony, to nedá dohromady ani další generace ajťáků.

Já si "svoje" uchráním, možnosti a prostředky na to stále mám. Ale z naší civilizace se stalo něco odporného, cosi jako vězení vydávající se za lunapark, kde vládnou psychopati, kde ideologická hesla a trendy určují úchylové a z lidské masy je stádečko popoháněných ovcí.

Když do pekla, tak se vší parádou :-(

Zdraví MR
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:vzpomínka na dobu před 10-ti lety
1. 04. 2021, 16:26:52
Díky za vzpomínku :)
Mám pro vás důkaz, že ne všude to chodí takhle špatně: https://www.openoffice.cz/novinky/gsoc-2021-novinky-v-libreoffice-7-2-zavazna-chyba-windows-10

Nashledanou ve šťastnějších zítřkách :D
user avatar z
Odpovědět
Re:vzpomínka na dobu před 10-ti lety
2. 04. 2021, 08:00:24
Dobrý den, pokud v nové škole stále používáte LibreOffice, budeme rádi za vyplnění dotazníku: https://cs.libreoffice.org/discover/who-uses-libreoffice/odpovedi-na-dotaznik/
Děkuji
Víno z blízka
GFI
Kodys - Honeywell
 
 
woo jaw demo hz