Návody

Tip: Nevíte-li, jak dál, nebo nemůžete najít návod pro své potřeby, můžete se zeptat v našem fóru.

1 2 3 4 5 6 10 20 30 40   Následující   ››

Rozšíření Remove Blank Cells umožňuje jednoduše odstranit prázdné řádky a sloupce v tabulce. 

 
impress.png

Jak vytvořit vlastní prezentaci

Vlastní prezentace umožňuje vytvořit několik dílčích prezentací v jedné. Není tak třeba vytvářet více samostatných prezentací. 

 

Ukážeme vám, jak napravit ošklivý vzhled LibreOffice, jak v LibreOffice vkládat Unicode znaky a jak se vypořádat se zmizelými ikonami v nabídkách.

 

Jak zmenšit velikost prezentace

V tomto návodu vám ukážeme, jak velmi snadno dramaticky zmenšit velikost prezentace v Impressu.

 

Príkaz Print dokáže zapísať dáta do súboru bez postrádateľných znakov, ale naviac ešte dovoľuje napríklad určiť počet medzier medzi textovými alebo číselnými premennými.

 

V tomto článku vám dáme jednoduché tipy na vygenerování přehledu všech položek automatického textu a umístění propagačního sdělení o LibreOffice do podpisu vašich e-mailů.

 

LibreOffice umožňuje provést náhradu písem v dokumentu za jiná. Tato šikovná pomůcka se uplatní zejména v případě nedostupnosti některých fontů písem.

 

V tomto článku vám představíme podmíněné styly a jejich použití, postupy na automatické umístění nadpisu na nové stránce a vytvoření nového stylu přetažením. 

 

Je čas dovolených. Lidé si z prázdninových cest přinášejí spoustu fotek. Pomocí LibreOffice Impress je lze v několika jednoduchých krocích uspořádat do alba. 

 

V predchádzajúcom článku sme sa naučili otvárať súbory prostredníctvom príkazu Open . Avšak prázdne súbory sú praktický nevyužiteľné. Preto ich nakŕmime dátami s pomocou príkazu Write . Príkaz Write sa používa len v režimoch so sekvenčným prístupom k súboru.  

 
1 2 3 4 5 6 10 20 30 40   Následující   ››
(Jako ve škole) Průměr: 2.94 | Hodnotilo: 93
 

Komentáře

user avatar Pavel Veselý
Odpovědět
Návody
20. 10. 2015, 15:06:21
Dobrý den ,

jsem laik a proto Vás prosím o radu - byl jsem zvyklý na EXCEL který mi umožnil vytvářet tabulky, nic jiného nepotřebuji. Jaký program umožňuje tuto variantu ?

Děkuji za informaci,
s pozdravem
Pavel Veselý
user avatar OndraK
Odpovědět
Re:Návody
20. 10. 2015, 18:40:27
Dobrý den,

Náhradou Excelu je program Calc.

Hezký zbytek dne,
Ondřej Kadlec
user avatar Alena
Odpovědět
Návody
30. 10. 2015, 13:04:51
Dobrý den,jsem laik a neumím si nastavit OpenOffice tak ,abych mohla s ním pracovat .Registrovala jsem se na office free tak jestli jsem to udělala správně děkuji vám
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Návody
30. 10. 2015, 16:55:29
Dobrý den, se zaregistrovanými přihlašovacími údaji se můžete přihlásit do fóra (http://forum.openoffice.cz/) a tam podrobně popsat, co konkrétně nevíte, jak nastavit.
user avatar Pavel
Odpovědět
LibreOffice-writer
12. 11. 2015, 14:12:57
Ahoj, můžete mi prosím poradit, jak docílím toho, aby se mi v LO-w, zobrazoval kurzor vždy na konci textu? Teď, při otevření jakéhokoliv dokumentu, je kurzor na začátku stránky a na začátku textu. Děkuji za tipy.
user avatar Jiří Zeman
Odpovědět
Návody
16. 07. 2016, 11:41:26
Prosba: V noci jsem dopsal článek, vypnul počítač, a samozřejmě článek uložil. Když jsem ho chtěl ráno odmailovat do redakce, nešel otevřít a postupně tam naskakovaly tyto vzkazy a šlus.Zjistil jsem , že podobně nejde otevřít ještě řada jiných souborů, které jsem ani neotevíral. Můžete mi prozradit prosím čím to je a zda je možné abych soubory otevřel, aspoň jejich trosky. Díky Jiří Zeman

1)Soubor 'podzimní pouti-Vodnice.odt' je poškozen, a proto nemůže být otevřen. LibreOffice se může pokusit soubor opravit.
Poškození může být následkem manipulace s dokumentem nebo poškozením při přenosu.
Doporučujeme obsahu opraveného souboru nevěřit.
Pro tento dokument je zakázáno spouštění maker.
Má LibreOffice opravit tento soubor?

2)Soubor 'podzimní pouti-Vodnice.odt' není možné opravit, a proto nemůže být ani otevřen.

3)Obecná chyba.Obecná chyba vstupu/výstupu.

(opravit nešlo.)
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody Prosba: V noci jsem ....
16. 07. 2016, 12:13:03
Takhle to asi nezjistíme. Mohlo to být plno různých věcí a mezi nimi zejména bugy - takže doporučuji postižené soubory externě překopírovat do zálohy (například nový adresář - do něj překopírovat myší, nebo souborovým manažerem ty které jsou vadné - tedy pro jistotu).

Následně spusťte znovu instalaci LibreOffice a dejte opravit, nebo popřípadě nainstalujte novější verzi. Když to nepomůže přihlašte se do fóra tohoto portálu, udělejte příspěvek a hned tam vložte odkazem vadný soubor - nejlépe přez uložto.cz (ale jsou i jiné portály jako LeteckaPosta.cz ap.)
user avatar Petr
Odpovědět
Návody
22. 07. 2016, 19:40:36
Dobrý den, poprosím o radu jde importovat data z eshopu do CSV ?Děkuji
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
23. 07. 2016, 07:09:52
Zase musím upozornit, že tohle patří do fóra. Udělejte přihlášení (nový uživatel) a vytvořte příspěvek pro téma Calc.

Já odpovím jenom tak, že to jde. Ale eshopy mají někdy dost rozdílné výstupy. Dělají například někdy výstup ve formátu Excel, respektive přímo CSV, txt, pdf... Může to být ale asi nejčastěji příloha emailu, nebo jen obsah emailu. Tohle všechno Calc vezme. Jen se někdy stane, že je potřeba nastavit kódování, ale většinou se to podaří automaticky v Calcu otevřít jen entrováním (bez dalčí volby).
user avatar Kateřina
Odpovědět
Návody
1. 08. 2016, 10:37:12
Dobrý den, mám malýproblém stáhla jsem si openoffice a když v něm pracuji a chtěla bych něco uložit tak se mi ukáže chyba a nelze mi to uložit. Byla by možnost to nějak opravit ?
user avatar neutr
Odpovědět
Návody
2. 08. 2016, 18:47:03
Kateřino opět - tohle patří do fóra. Ale měla byste upřesnit jaké openoffice. Dnes existuje Libre Office (LO) a Apache OpenOffice (AOO). Každá tato větev původního OpenOffice má svě verze. AOO nejnovější je 4.1.2, a nejnovější verze LO 5.1.4. Existuje ale také stabilní verze 5.0.6 která je doporučena pro běžné uživatele.

Také může být důležité pod jakým OS (operačním systémem) to provozujete, Windows XP, 7, 10, Linux ..... a další.

Jde možná o práci na síťové instalaci a podobné vychytávky.

Můžete mít problém s místem na disku a jiné věci. Takže se podívejte a udělejte příspěvek ve fóru - jsou tam kategorie a vyberte buď podle aplikace (Writer, Calc, Impress, Draw) nebo obecnější - jako je co se jinam nehodí a podobně.

Takže si to připravte a udělejte nové téma - to můžete hned jak se přihlásíte coby uživatel. Jde to snadno. Doporučuji ale nejprve vždy přečíst podobné příspěvky. Často v nich najdete řešení.
user avatar Jiří Lisec
Odpovědět
Návody
5. 09. 2016, 10:59:51
Dobry den.

Lze zjistit počet úhozů v napsaném dokumentu v Libre Office?

Děkuji za radu.

Lisec Jiří
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
5. 09. 2016, 13:42:18
Ano lze to udělat. Lze naměřit i poměrně přesný čas na tisíciny vteřiny. Jde tedy nejspíš o ten druh soutěží kde se měří kdo napíše víc znaků třeba za minutu ap.

Další by připadalo měření i chybně zadných znaků a přepsaných. Já například mám překlepů nepočítaně. Kdysi jsem si zvykl na klasický psací stroj, ale nyní mám už asi 10. Klávesnici a vše je vždy trochu jinak. Řežu ř jako ž i opačně a mnoho dalších blbostí.


Ale tohle je téma do fóra. Přihlašte se a vzneste dotaz. Řešení je docela jednoduché ale musí se vybudovat šablona, která začne měřit po nějaké iniciaci. Může to být ihned při otevření.

Prostě vidím třídu ekonomky která si stáhne šablonu a dáte pokyn - "začněte prát otevřením šablony". Sešit může sám například zastavit po minutě, nebo přepočítá i průběžně rychlost za půl hodiny ap. "Soutěžící" nebudou mít možnost opravit počet skutečných úhozů. Mohou opravit jen vlastní (viditelné) chyby. Ale dejte dotaz na fórum.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Návody PS
5. 09. 2016, 13:47:02
Jestli Vám jde náhodou jen o počet znaků, tak to umí spočítat sám dokument Writer. Existují i rozšíření která vznikla když tohle neexistovala, nebo nefungovalo. Možná že existuji i rozšíření, které je už hotové a určené přímo k měření takových soutěží. To se dá zjistit na portálech Libre Office a Apache OpenOffice.
user avatar Jana
Odpovědět
Návody
7. 09. 2016, 10:38:45
Existuje nějaký kurz/školení, příručka/ jak zacházet s LIBRE OFFICE?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
7. 09. 2016, 11:41:17
Jano něco je tady : https://www.openoffice.cz/stahnout/manualy-prirucky
dále se dá dost zjistit na http://www.libreoffice.org/, ovšem není tam moc věcí v češtině. Zase když si nainstalujte dobrý translátor, tak to jde spolknout.

Dalšími vhodnými zdroji jsou https://www.openoffice.cz/clanky kde jsou například návody, tipy a podobně.

Ale nejzákladnější věci jsou přímo v nápovědě, která se aktivuje přímo z Libre Office. Skočíte do české verze html nápovědy kde se dá vyhledávat například indexem. Tam máte také plno možností. Bohu žel editoři toho moc nestíhají. Dělají to jen ze zájmu.

Přímo manuál od Adama asi neexistuje. Je jasné že úplnému začátečníkovi je potřebné vysvětlit že Calc je tabulkový procesor (silná kalkulačka), Writer je textový procesor ve kterém se dá dělat plno specializovaných činností. Impress je program pro prezentace, Draw je malovací program a Math je editor vzorců.

Dříve byla pořádána (organizována) školení, ale odkazy už neexistují. Je to asi škoda, ale téměř vše se děje zadarmo a školení spadá do komerční oblasti.

Já bych doporučil obrátit se na šéfredaktora pana Lukáše Jelínka který má do určité míry přehled o možnostech. Zná dost lidí a ví kdo byl schopen a ochoten udělat něco podobného. Několik schopných lektorů by se jistě našlo už proto že je zde dost učitelů. Vím že pan Vlastimil Ott se kdysi něčím takovým zabýval ještě jako šefredaktor, ale jak a co dnes dělá nevím.

Manuály jako takové jsem vídal někdy 5-10 ti lety většinou pro původní OpenOffice. Drtivá většina v angličtině.

Obraťte se prosím na Lukáše Jelínka. Pokud máte zájem například o přednášku ví koho doporučit a možná i sám osloví vhodného adepta například vzhledem k bydlišti. Dnes ale začala v Brně konference, takže asi nebude mít čas okamžitě reagovat. Proto bych doporučil týden strpení.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Návody
11. 09. 2016, 04:37:56
Doporučuji v první řadě příručku "LibreOffice Writer: Praktický průvodce" od Vlastimila Otta, bývalého šéfredaktora OpenOffice.cz. Dá se stáhnout zdarma (na https://knihy.nic.cz/) nebo objednat tištěnou verzi.
user avatar Antonín Tůma
Odpovědět
Návody
19. 12. 2016, 13:58:25
Chci udělat kroniku s foto, tak, aby byla ve formátu vodorovném. V open office 4.0.1 je ale jen formulář svislý. Jak z něj udělám vodorovný. Druhý problém je ten, že při umístění fota mohu psát jen nad,nebo pod foto.
Jak nastavit aby psát šlo i vedle - ať zleva nebo zprava.
Děkuji za radu. Tonda 80 let.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody - kronika
19. 12. 2016, 14:16:16
Pane Antoníne bylo by lepší udělat dotaz na fóru. Neuvádíte v čem to chcete udělat. Kronika se dá udělat jako prezentace v programu IMPRESS a pak uložit například do PDF odkud se dá vytisknout tak jak je to postaveno.

Ovšem stejně vhodné je to postavit v programu WRITER a také to lze uložit do PDF + vytisknout.

Když byste uvedl svůj email odpověděl bych Vám na kontakt přímo. Pokud byste potřeboval pomohu Vám přes Skype, nebo telefonem.
user avatar Jan Kafka
Odpovědět
Instalace na MAC OS
20. 03. 2017, 10:05:29
Dobrý den,

po instalaci balíčku, chci jej spustit, ale píše mi:
"Aplikaci „OpenOffice“ nelze otevřít, protože pochází od neidentifikovaného vývojáře."
- ok - (žádná jiná možnost)

Instaluji špatnou verzi?
Díky za odpověď.
Kafka
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Instalace na MAC OS
20. 03. 2017, 11:40:56
Bohu žel o Macu toho bude vědět minimum uživatelů. Domnívám se ale, že je to řešeno podobně jako u Windows. Bude tam nějaký firewal který musíte přestavět, nebo alespoň nastavit do módu že se dotáže, ale můžete tlačítkem povolit. Je možné že to má nějakou uživatelskou vychytávku ale vše by se mělo dát najít v nápovědě.
user avatar Milan
Odpovědět
Re:Instalace na MAC OS
22. 11. 2019, 20:38:54
Je třeba otevřít Předvolby systému, dále kartu Zabezpečení a soukromí. Zde na kartě Obecné v dolní části je Povolit aplikace. Kliknout na zámek v levém dolním rohu, zadat heslo a povolit LO.
user avatar Marcela Handlová
Odpovědět
Návody
13. 04. 2017, 13:41:46
Dobrý den, můžete mi poradit, jak se zalamuje kniha do tisku? Nebo jaký program je k tomu potřeba? Děkuji, Handlová
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
13. 04. 2017, 17:21:19
Marcelo to je dost zajímavý dotaz. Předpokládám že tu knihu děláte v aplikaci Writer. To se dá, ale není to tak častá činnost. Existují specializované programy pro sazbu textu obecně - tedy i knih. Jsou to většinou programy na bázi PostScriptu. Asi tradičně nejznámější a zdarma je Tex, ale existuje také Scribus o kterém zde najdete nějaké články - je samozřejmě také zdarma.

Obecně se hovoří o tak zvaných DTP programech. Pokud uvidíte někde tuto zkratku tak se to nějak přímo či nepřímo týká typografické sazby.


Ovšem je pravdou, že práce s těmito speciály je většinou méně příjemná nežli s Writer(em). Problém bývá jinde. Reálná tiskárna většinou umí plnohodnotné konverze z běžných textových editorů do programu kterým sází. (Například QuarkXPress je asi nejtradičnější.)

Je potřeba provádět pre-procesingové operace což jsou většinou operace s převzorkováním objektů (obrázků, fotografií) a písma. Pak se to znovu musí poskládat do stránek (obecné DTP). Ale moje zkušeností s tiskem jsou staršího data a myslím že by to dnes mělo být na jediné kliknutí.

Nicméně myslím že by o tomto tématu věděl mnohem více kolega redaktor pan Petr Valach.


Ovšem trošku mne vykolejil detail "jak se zalamuje kniha". Vím že se zalamují sloupce, řádky, text (kolem objektů) nebo stránky (například na konci kapitoly ap). Ale nikdy jsem neslyšel že by se zalamovala celá kniha - ačkoliv v souvislosti s DTP by to asi nějaký smysl dávalo.
user avatar j-pastierik
Odpovědět
Re:Návody
15. 04. 2017, 03:28:01
Pred mnohými rokmi som zalamoval (sádzal) knihu aj v OpenOffice (áno, PDF z neho vygenerované slúži doteraz ako podkladové PDF pre tlač v tlačiarni), a urobil som pre to aj niekoľko rozšírení, ktoré to uľahčovali. Pokračoval som cez Scribus (v ňom som robil obálky, na sadzbu kníh sa nehodí), kde som tak isto niečo naprogramoval, aby som nakoniec skončil u komerčného Adobe InDesign (znovu mám preň niekoľko svojich rozšírení), ktorý je v súčasnosti štandardom pre takúto prácu. Žiaľ, žiaden nekomerčný program neumožňuje takú pohodlnú prácu, ako je s týmto programom. Vysádzal (zalomil) som desiatky kníh (netvrdím, že som typograf) vrátane návrhov obálok a berte to jednoducho ako fakt.
user avatar Erik
Odpovědět
OpenOffice vs LibreOffice. Migrace?
10. 11. 2017, 00:07:29
Z nového notebooku s Win10 jsem právě odstranil 3 otravné předinstalované verze Microsoft Office 365 (SK,US,CZ). Užívám starou sadu Microsoft Office XP s konvertorem novějších formátů souborů. Rád bych se stal na MS nezávislejší a proto bych rád zkusil OpenOffice či LibreOffice. Mám několik otázek, budu rád, když mi pomůžete věci objasnit.
1. Jaký je rozdíl mezi OpenOffice a LibreOffice?
2. Může OpenOffice resp. LibreOffice koexistovat s Microsoft Office XP?
3. Jaké typy souborů (koncovky) jsou OpenOffice resp. LibreOffice vlastní a jaké konverze balíky podporují?
3. Nekoliduje asociace souborů? Nějaké jiné konflikty?
4. Lze konvertovat všechny soubory oběma směry? Jak konverze probíhá? Dochází ke ztrátě funkčnosti - kde?
5. Co byste doporučil? Jakékoli rady včetně odkazů jsou vítány.
Díky.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:OpenOffice vs LibreOffice. Migrace?
10. 11. 2017, 07:01:36
Eriku, to jsou tak podnětné dotazy, že je asi zpracuju formou článku. Vyjde buď tady, nebo na ExoSpace.cz.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:OpenOffice vs LibreOffice. Migrace?
10. 11. 2017, 08:42:17
Eriku Petr Valach to zřejmě zpracuje detailně, ale já jen lehce uvedu že mám 3 stroje na Ubuntu (Linux) kde byly a dodnes jsou W-XP.


Normálně je to nainstalované vedle Ubuntu jen s malým rozdílem, že se nejprve po nastartování objeví start Linuxu - GRUB kde je na výběr který OS použít. Tohle sice není meritem Vašeho dotazu, ale je to řešení které jsem si zvolil z několika důvodů.

1) - XP se nastartuje sice po volbě ale tak jak znáte.
Nenarazil jsem na žádné omezení ve funkčnosti XP. Je pravdou že se musí podělit o diskový prostor ale to by dnes neměl být problém.

2) - Z Linuxu se dostanete do sdresářů Windows a můžete opravit, či kopírovat a podobně vše co je třeba. (Existují emulátory Windows ale já nic takového nepoužívám.)

3) - Ubuntu a většina Linuxových distribucí má zabudováno LibreOffice v ověřené (starší) verzi. Mohu tak přes Linux okopírovat a testovat soubory Libre Office na Linuxu což je pro mne obrovská výhoda.

4) - Dva stroje mám s architekturou 64 bitů - ale Win XP je 32 bitů. Takže Linux může obsahovat novější distribuce 64-bitových verzí které na tom samém stroji přes XP nespustím.
___________________________________________________
To ostatní jen zkratkou Libre Office - konverze (export/import) pro soubory MSO jsou nejlepší jaké jsem kde viděl. Microsoft sám uvádí jakýsi modul export/import ale to je skutečně ubohé. Má to jen ukázat jak špatné ODF je.

Celkově jde o formát ODF. Konkrétně tabulkový procesor Calc koncovka ".ods", textový procesor Writer koncovka ".odt", Presentace Impress koncovka ".odp" a ještě moduly pro vektorové malování Draw, Modul pro psaní vzorců a Base (databáze) s vestavěnými dvěma enginy z nichž novější je Firebird ve verzi 3.0.

Existuje například rozšíření Access2Base pro používání MS Access v LibreOffice, ale tohle nemám osahané - Access vůbec nepoužívám.

Raději počkejte až Petr udělá článek. Pokud budete potřebovat přímou radu - obraťte se na naše Fórum, Tam se musíte sice přihlásit ale pokud to myslíte vážně tak se bez toho neobejdete. Přeji úspěch.
user avatar Timoko7799
Odpovědět
Návody
26. 01. 2020, 00:49:48
Dobrý deň,
chcel som sa opýtať na jednú vec. Ak chcem aby sa mi v jednej bunke, ktorej rozmery mám nejako upravené a teda už zadané a chcem aby text v bunke sa rozdelil do viacerých riadkov, čo mám preto urobiť? Vždy mi len trčí cez okraje do ďalšej bunky.

Vopred ďakujem za odpoveď
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
26. 01. 2020, 17:49:20
Toto patří do fóra. Měl byste se přihlásit jako uživatel fóra, založit nové téma a lépe popsat oč jde.

Měl byste napsat o jaký systém jde : - Zda Apache Open Office (AOO), nebo Libre Office (LO) plus verzi AOO, LO popřípadě OS.

Váš problém může mít dvě řešení.

Buď potřebujete pouze zalomit aby text nepřetékal : Volba FORMÁT > FORMÁT BUŇKY > karta ZAROVNÁNÍ > ZAŠKRTNOUT "Automaticky zalomit text". To primárně způsobí zvětšení výšky řádku. Můžete následně zvolit "Výchozí" výšku řádku. Řádek pokud má zalomený text tak ukáže v pravé straně šipku (černý trojúhelníček).

Jinou cestou je zadání značek pro formátování textu - to bych doporučil pouze pokročilým uživatelům. Jde o užití znaků CHAR(10), CHAR(13), respektive regulárních výrazů a jde o to odkud text posíláte.

Chcete - li více - otevřete téma na fóru.
user avatar Vladimír
Odpovědět
vkládání fotografií
1. 03. 2020, 18:03:02
V OO v prezentaci se mi stává, že vložená fotografie ze snímku zmizí. V levém horním rohu snímku se pak zobrazí nějaká ikonka složená z barevných čtverečků. Nevíte oč jde a jak se tomu vyhnout? Děkuji.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:vkládání fotografií
1. 03. 2020, 20:29:30
Jakou verzi LO používáte? V posledních verzích došlo ke změnám ohledně handlingu obrázků v prezentacích.
user avatar Lahučký
Odpovědět
Návody
1. 10. 2020, 13:10:02
Open Office 4.1.7
Jak nastavit, aby se tabulka otevřela na místě poslední úpravy?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Návody
1. 10. 2020, 16:22:56
Standardně toto nelze. Šlo by udělat makro, ale zde to není vhodné. Pokud to opravdu potřebujete, přihlašte se do fóra a zadejte nové téma.

Něco podobného se již řešilo pro LibreOffice, ale AOO má joné vlastnosti.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
 
 
woo jaw demo hz