Jak zmenšit velikost prezentace

V tomto návodu vám ukážeme, jak velmi snadno dramaticky zmenšit velikost prezentace v Impressu.  

Při výrobě šablony nebo prezentace v Impressu se velice snadno může stát, že velikost takové šablony/prezentace je velmi velká. V obou případech je to problém, ale u šablon dvojnásobný. Vývojář LibreOffice Roman Kuzněcov ve svém blogu ukazuje příklad šablony prezentace, která sama o sobě má po rozbalení velikost 16 MB; pouze tato šablona. To je samozřejmě velmi mnoho, a velikost lze velmi podstatně zmenšit, například vypuštěním redundantních dat. Komprimace obrázků je v LibreOffice implementována do všech modulů, které podporují obrázky, ale v Impressu je k dispozici speciální pomocník na komprimaci celé prezentace. Najdete jej v nabídce Nástroje | Komprimovat prezentaci.

Jakmile na tuto položku nabídky kliknete, otevře se okno s pěti kroky. Ve čtyřech z nich můžete proces přípravy komprimace zrušit nebo dokončit překročením zbývajících kroků.

Úvod

V prvním kroku vyberete stupeň použité komprese dle účelu prezentace – můžete vybrat jednu z přednastavených hodnot nebo vlastní (pokud existuje). Pro archivaci doporučujeme (pro jistotu) poslední možnost, jinak vyberte dle zamýšleného užití.

Úvodní krok - volba metody komprimace Úvodní krok - volba metody komprimace

Snímky

Ve druhém kroku můžete nastavit odstranění nepotřebných (nepoužitých) snímků a předloh. Je tu i možnost smazání všech poznámek.

Odstranění nepotřebných snímků Odstranění nepotřebných snímků

Obrázky

Máte-li v prezentaci hodně obrázků, lze pomocí třetího kroku ušetřit nejvíce místa. Právě zde lze provést zmenšení obrázků vypuštěním nepotřebných dat, resp. zmenšením rozlišení. Bezeztrátová (PNG) komprese je nejméně účinná, ale nejjistější, protože nevypustí žádná data. Pokud zvolíte ztrátovou komprimaci, můžete rozhodnout o její síle.

Rovněž zde lze nastavit oříznutí nezobrazených, oříznutých okrajů obrázků a vložení externích obrázků. Posledním krokem se ovšem velikost prezentace naopak zvýší.

Optimalizace obrázků Optimalizace obrázků

Objekty OLE

Pokud máte v prezentaci vložené OLE objekty, můžete ve čtvrtém kroku zrušit jejich OLE status a nahradit je statickými obrázky. Máte na výběr, zda tak budou postiženy všechny OLE objekty, nebo ty, které nejsou ve formátu ODF.

Náhrada OLE objektů Náhrada OLE objektů

Souhrn

Pátý krok poskytuje informace o novém komprimovaném souboru. Určitě doporučujeme využít možnost zkopírování prezentace před provedením změn. Pokud jste v předchozích krocích provedli nějaké úpravy (například nastavili kvalitu komprese) jinak než z předvolených hodnot, můžete celý proces uložit jako další nastavení. To pak bude příště na výběr v prvním kroku.

Souhrn komprese a uložení vlastního nastavení Souhrn komprese a uložení vlastního nastavení

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 82
 

Komentáře

user avatar Pavel
Odpovědět
Jak zmenšit velikost prezentace
8. 04. 2022, 10:35:38
Velmi dobrý příspěvek.
Osobně jsem se zaměřil na změny velikosti obrázků
pomocí grafického editoru PhotoScape, který má možnost provádění hromadné
úpravy.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz