Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru

LO_Writer.png Jistě jste se již setkali s PDF souborem, v němž bylo možné některá pole vyplňovat či měnit jejich hodnoty. V tomto článku vám ukážeme, jak lze takový jednoduchý formulář připravit pomocí OpenOffice, resp. LibreOffice.  

Formulář a jeho prvky

Jednotlivé prvky formuláře se vkládají prostřednictvím tlačítkové lišty Ovládací prvky formuláře, resp. Další ovládací prvky, kterou lze otevřít stisknutím stejnojmenného tlačítka na panelu Ovládací prvky formuláře. Tyto formulářové prvky mají nejen „okrasnou“ funkci, ale lze je rovněž propojit s reálnou databází.

Provedete-li v takovém formuláři prostřednictvím nějakého formulářového tlačítka nějaký úkon (akci), mohou se příslušná data zapsat do propojené databáze. Stejně tak lze prostřednictvím příslušných formulářových polí zobrazit hodnoty z této databáze – například pomocí prvku Seznam vybírat z databáze autora.

Propojení formulářových prvků s databází je poměrně komplikovaná záležitost, proto si v tomto článku ukážeme jen jednoduchý formulář, který bude obsahovat formulářové prvky, které budou sloužit jen pro výběr určitých hodnot, ale data z nich se nikam mimo dokument nebudou zapisovat.

Vytvořte textový soubor ve Writeru a nadepište ho. V našem případě jsme zvolili jako téma dotazník ohledně používaného softwaru. Formulář můžete zahájit například tabulkou se základními údaji: Jméno a příjmení, věk a pohlaví.

Pokud byste tuto tabulku nyní nechali být, soubor uložili a vytiskli jako PDF soubor, pak byste do ní v PDF prohlížeči nemohli nic psát. Je tedy třeba přidat formulářové prvky.

Textové pole

Prvním formulářovým prvkem, který se přímo nabízí, je textové pole. V panelu Ovládací prvky formuláře nejprve klikněte na ikonu Přepnout režim návrhu, abyste mohli do stránky umísťovat jednotlivé formulářové prvky. Poté klikněte na ikonu Textové pole a tažením přidejte do tabulky tento prvek. Zůstává označený a lze ho dále upravovat. Poklepejte na něj a zobrazí se okno Vlastnosti: Textové pole.

Vypadá složitě, protože má spoustu možností, ale v tomto případě se využijí jen některé. Přepište pole Název na „jméno“. Sjeďte dolů a v poli Písmo klikněte na tlačítko . V okně Znak pak můžete naformátovat text v textovém poli. (Uživatel nemá možnost při vpisování textu do tohoto pole jej i formátovat. Je to vlastnost samotného formulářového prvku.) V rozbalovací nabídce Ohraničení zvolte Bez rámce.

Vytvoření textového pole Vytvoření textového pole

Dalším polem je věk. Můžete použít další textové pole s tím, že mu dáte název „věk“. Dokonce toto pole můžete zkopírovat – označte první, umístěte ho do schránky (stisknutí [Ctrl + c]) a poté přejděte do druhého řádku tabulky a za dvojtečkou u slova Věk stiskněte [Ctrl + v]. A pak jen pole přejmenujte a změňte jeho velikost.

Pokud by vám činilo problém nějaký formulářový prvek označit a vybrat, klikněte v liště Ovládací prvky formuláře na tlačítko Vybrat.

Jiné formulářové prvky

 Dalším polem je Pohlaví. Pro tuto položku použijte typ Tlačítko volby. Do buňky Pohlaví pak natáhněte dva tyto prvky. Oba se budou jmenovat pohlavi a budou mít popisek mužskéženské. 

Pojmenování prvku Tlačítko volby Pojmenování prvku Tlačítko volby

Pojmenováním prvků stejným názvem zajistíte jejich zřetězení, a tedy možnost výběru jen jedné možnosti.

Následující otázka již bude mimo tabulku a bude znít „Jaký operační systém používáte?“ Přidejte několik možností na výběr pomocí formulářového prvku Seskupení. Ten najdete v liště Další ovládací prvky. Klepněte do stránky a táhněte. Po uvolnění tlačítka myši se zobrazí okno, v němž lze zadat parametry tohoto prvku. Především se jedná o seznam možností.

Postupně zadávejte jednotlivé volby a přidávejte je do seznamu pomocí tlačítka >>. Až budete hotovi, stiskněte tlačítko Další. Poté můžete určit, která hodnota bude předvybraná, ale v tomto případě to není třeba. Následuje přiřazení hodnot k jednotlivým volbám, to však v tomto případě není třeba řešit (můžete ponechat). Nakonec je název tohoto pole, pro jednoduchost a přehlednost nechtě toto pole prázdné a stiskněte tlačítko Dokončit.

Vkládání voleb do prvku Seskupení Vkládání voleb do prvku Seskupení

I v tomto případě platí, že můžete upravovat vzhled prvku, stačí na něj poklepat a provést například úpravu velikosti písma. Také můžete upravit obtékání textu kolem tohoto prvku, a to z kontextové nabídky Obtékání textu | Upravit.

Takto vypadá formulářový prvek Seskupení Takto vypadá formulářový prvek Seskupení

Další otázkou může například být „Jakou verzi operačního systému používáte?“ Jelikož je příliš mnoho různých verzí různých operačních systémů, necháme tazatelům, aby svou verzi jednoduše napsali do textového pole.

Další otázkou je „Jste s používaným operačním systémem spokojeni?“. Zde mohou v podstatě být jen tři možnosti: Ano, Ne a Částečně. Pomocí prvku Seskupení je zadejte.

Další otázka už bude vyžadovat další typ prvku. Zní „Který z těchto programů používáte?“ a jak správně tušíte, bude tu nezřetězený výběr. Jednotlivé možnosti budou zaznamenávány pomocí prvku Zaškrtávací pole. Nejlépe tak učiníte, pokud vytvoříte tabulku, a do ní jednotlivá pole vložíte (můžete opět vytvořit jen jedno a zkopírovat je do dalších buněk). V tomto případě nevadí, že název prvku bude stejný, změňte jen popisek, případně upravte Styl na Plochý.

Pokud byste měli problémy se zařazením prvku do buňky tabulky, upravte z kontextové nabídky jeho ukotvení; měl by být jako znak.

Takto můžete postupovat dál a přidávat další formulářové prvky.

Další prvky ve formuláři Další prvky ve formuláři

A je hotovo!

Takto vytvořený formulář můžete používat přímo ve Writeru, ale lepší je jeho převedení do PDF. To provedete z nabídky Soubor | Exportovat do PDF. Ujistěte se, že je v otevřeném okně zaškrtnuté pole Vytvořit PDF formulář a v tomto případě Povolit shodné názvy polí.

Nastavení exportu do PDF Nastavení exportu do PDF

Výsledný formulář v otevřeném PDF prohlížeči Výsledný formulář v otevřeném PDF prohlížeči

Autor používá LibreOffice 5.2.3.

Ke stažení

(Jako ve škole) Průměr: 1.60 | Hodnotilo: 10
 

Komentáře

user avatar zvedavec
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
24. 11. 2016, 10:04:33
Díky,
bylo by možné vzorový dokument ODT vystavit ke stažení?
user avatar peekaa
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
24. 11. 2016, 12:17:37
Ano - bylo by možné vystavit i formulářové pdf ke stažení?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
25. 11. 2016, 19:23:12
Přidal jsem tam oba soubory, jsou na konci článku.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
25. 11. 2016, 22:16:47
Díky.
user avatar neutr
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
24. 11. 2016, 12:35:17
Pěkný článek a myslím že vyhovuje většině požadavků. Proto mám dotaz jestli bude pokračování. Tím myslím například PDF formuláře zpracované z Calcu, nebo DRAW.

Bylo by potřeba asi také XML formuláře, nebo formuláře HTML. Já vím že je to prakticky stejný postup jako pro PDF, ale pro HTML a XML existuje speciální nástroj. Lze to udělat například jako XML formulář a exportovat do PDF podobně jako z Writer. Mám podle názvu pocit že to bude na programu příště nebo ne? Z perexu ani z úvodu nic takového neplyne.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
26. 11. 2016, 00:35:24
Chtěl bych udělat pokračování, ve kterém se bude například seznam načítat z databáze atd.

Ale popravdě se to teprve učím. I výše uvedený článek byl vlastně jen ad hoc nápadem.
user avatar Ondřej
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
4. 12. 2016, 16:53:24
Dobrý den,
mně se po vyplnění textu do formulářového pole v PDF souboru nezobrazí znaky s diakritikou. (Zkoušeno ve více PDF prohlížečích.)
user avatar strepon
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
4. 12. 2016, 17:11:49
Jde o chybu programu: https://bugs.documentfoundation.org/show_bug.cgi?id=84963
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
6. 12. 2016, 10:35:59
Mě třeba mrzí, že LO obsahuje chyby jako tato, pro které je "svým způsobem částečně nepoužitelné" a je to pořád dokola.
Se zájmem jsem si vyzkoušel vzory (ovšem nezkoumal jsem třeba tu diakritiku) a chtěl jsem právě u nás ve škole ukázat, jak je možné využít LO, ale vidím, že mám štěstí, že jsem zatím nikomu nic nenabízel, protože by se ukázalo, že to prostě pořádně nefunguje.
user avatar xerces
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
5. 12. 2016, 12:18:52
Ja by som chcel taktiez pokracovanie a idealne vsetky linky preposlat uradom na SR aby vedeli ako robit editovatelne PDF formulare fungujuce aj pod linuxom.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
6. 12. 2016, 08:37:09
Takovou snahu určitě vítáme. Problém je spíš v tom, že neznáme potřeby úředníků. Tedy obecně a nejen na Slovensku.

Zabývám se takovými věcmi už dlouho, ale potřeby úřadů nelze nijak zjistit ani dovodit. Cestou by asi bylo otevřít kanál jen pro státní správu. To by muselo být v podobě servisu a to zese není v možnostech portálu.

Takže když se logicky obrátí úředník na fórum s dotazem udělá to jako individuální (osobní) dotaz. Nikdo nepozná důležitost a možné vazby zpět se neukážou. Má to i osobnostní rozměr - nechci ukázat že jako úředník neumím tohle nebo tamto.

Zase naopak přístupy státní správy a podobných úřadů by asi musely být zcela přístupné (k editaci, stahování ap.) jen určitým uživatelům. Ani zde není rozlišena nějaká kategorie vhodných jako schopných uživatelů kteří by byli schopni lektorské spolupráce. O závazné spolupráci nemluvě.

Osobně jsem se pokoušel u různých úřadů získat informace co by potřebovali. Odkázali mne většinou jen na správce sítě který se na téma ODF pravidelně odmítá bavit. Stalo se mi to i na úřadě kde údajně používají OpenOffice.

Obecný manuál pro uživatelské prostředí v češtině schází. Při tom nejblíže k této funkci byla naše Wiki - ale i když ještě existuje umřela zásahem shora na úbytě.

Takže nabízí se například možnost nějakého zprostředkovatele, který soustředí dotazy jako důvěryhodná osoba pro správu státu a ten to přetlumočí do fóra, nebo alespoň do redakce aby se dalo dopracovat k nějakému postupu pro vyřešení.
user avatar student
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
15. 12. 2016, 11:26:20
Dobrý článok.
Problém presadenia LO (OO) je v tom (aspoň na Slovensku), že vláda uzatvorí každoročne zmluvu s MS a tým pádam akoby nalinkovali, čo sa má používať. Ďalším problémom je závislosť a previazanosť programov, ktoré úradníci používajú, na MS Office (napr. SAP - MS Office).
Existujú prípady požívania LO resp. OO, ale to sú záležitosti lokálnych adminov - nadšencov.
Bohužiaľ aj keď existuje nejaká národná stratégia... podľa mňa už v 1. kroku, ktorý som vyššie spomenul, prihliada sa na ňu len vtedy, pokiaľ sa má niečo publikovať pre verejnosť. Vtedy sa použije formát RTF alebo PDF.
user avatar Radim Z.
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
14. 02. 2017, 16:03:17
Zkoušel jsem asi před měsícem některé formuláře s textovými poli dělat v AOO 4.1 a LO 5.1. Bohužel vše ztroskotalo na tom, že ani jeden z programů nedokázal do PDF exportovat z Writeru pole takovým způsobem, jakým jsem je viděl v ODF, tj. vždy bylo nějaké posunutí vůči původní pozici, nezanedbatelná změna vzhledu..., rovněž problém s orámováním (při exportu se přidalo odsazení uvnitř bloku, které nebylo ve Writeru vůbec nastaveno) atd. Oba programy se chovaly stejně špatně.

Moc jsem s tím pak už neexperimentoval. Asi by se řada věcí dala "nějak obejít", ale to nechci, potřebuji spolehlivý nástroj. Takže než toto bude dostatečně vyřešeno, je OO/LO na toto jen částečně použitelný, ale pro profesionální práci s výstupem v PDF to zatím opravdu není.

Problém s diakritikou jsem zrovna neměl, ale toto je už opravdu gól do vlatní brány, pokud se vyskytují takovéto chyby. K čemu pak tyto návody vlastně jsou?

Zatím další důvod, proč zůstávám stále u OpenOffice, pro mne je to větší jistota při práci.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
15. 02. 2017, 19:03:09
Radime a měl jste ovládací prvky uzamčeny na pozicích? A další dotaz dělal jste do PDF běžného souboru (podle autorova vzoru)? Existuje ještě XML formulář.

Problém spočívá v tz. DTD dokumentu. PDF má s XML hodně společného. Ale problém "věrného" zobrazení je dán zásadně. Tuhle problematiku autor zřejmě nepředpokládal, ale běžný postup je kopírování existujícího formuláře. Pokud ale děláte svůj vlastní (nesrovnávatelný) formuláž tak to nevadí. Berte ten článek jako základy. Dělat přesné kopie je vyšší level.

Tedy když děláme podle definovaného grafického zobrazení. Pak je nutné ovládací prvky přišpendlit pevně tak aby výstup měl stajné vlastnosti jako originál. Respektive aby vypadal tak jako v návrhu.

K upevnění na přesné místo se musí prvky připnout na stránku (nikoliv na znak, nebo odstavec a podobně. Následně se musí v nabídce "Umístění a velikost" zvolit uzamknout - zaškrtávací tlačítko.

Pak už postupovat podle návodu. Ovšem pokud chete opravdu formulář - například pro daňová přiznání musíte jít do XML (dokument s xml formulářem). Na to je mnohem složitější kuchařka ale jde to.
user avatar M.Havlík
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
24. 02. 2017, 08:43:17
Chtěl bych požádat o radu..
Mám vytvořený formulář a jedno pole je textové.
Ale nastává problém při tisku.
Když zákazník píše delší popis, tak se objeví posuvná lišta.
A když poté formulář obdržím a dám do tisku, tak vidím vytištěné pouze první 2 řádky toho, co napsal...
Jde toto nějak ošetřit?
Děkuji
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
24. 02. 2017, 11:16:56
To je docela obtížný problém. Vlastní formulář děláte zřejmě ve Writer (ale jde to i v Calcu ap.) ale writer už zpětně otevřít své vlastní PDF neumí. (Tedy dříve to uměl, ale bylo to docela nekompatibilní s klasickými aplikacemi pro čtení.)

Nyní to lze otevřít jen v Draw. Já žádný vhodný formulář nemám proto si to nejprve otestujte Vy sám. Předpokládám ale že se stejně celý text neobjeví a pokud ano přeleze obraz mimo okno A4 (možná do A3). To by bylo ještě dobré a celkem běžně zpracovatelné.

Spíš to bude chtít nejprve manuální úpravu. Technicky by to šlo zkopírovat makrem ale pak by to chtělo zase uložit mimo formát formuláře - jako databázový zápis do Calcu, nebo Base. Lze samozřejmě vyjmuté obsahy vložit do upraveného formuláře (PDF, nebo Base, nebo i Calcu) a tisknout z nich ale to jenom v případě že archivujete obrazy a ne jen text.

Stejně to má koncepční chybu. Měl byste limitovat počet znaků řetězce a vyžádat přílohu pokud popis překračuje stanovenou mez. Také zakažte posuvníky pro ovládací prvek. Samozřejmě pokud to bude vyplňovat grafoman nemusí stačit ani celá 1 stránka přílohy :-)

Není to problém. Přidáte 1 stránku nakonec a bude celá jako textbox. Do původního okna zadáte viz příloha. Tisk potom upravíte podle toho jestli je příloha popsaná nebo prázdná.

Pokud byste chtěl těžbu textu do databáze obraťte se na fórum a vytvořte nové vlákno (musíte být přihlášen).
user avatar M.Havlik
Odpovědět
Re:Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
27. 02. 2017, 11:05:15
Děkuji za pomoc, zkusím to ošetřit počtem znaků a přílohou.
user avatar Mesa
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
18. 08. 2017, 08:46:48
Dobrý den.
předem děkuji za skvělý návod. Mám dotaz když vyexportuji formulář do .PDF tak my následně ve formuláři nefungují rolovátka např. pro výběr data (ve formuláři je zadáno Pole pro datum). Nevíte co je špatně? Děkuji za radu
user avatar Petr Samek
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
14. 12. 2018, 09:50:35
Přeji pěkný den.

Formulář jsem vytvořil moc pěkný :O), ale mám ještě problém - potřeboval bych sčítat/odčítat v číselném poli.
Příklad: mám vytvořené 4 číselné pole a v pátem číselném poli potřebuje mít součet. Mohu poprosit o radu?

Děkuji Petr
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
14. 12. 2018, 11:19:16
Bohužel toto tak snadno nelze. Ověřoval jsem raději nejnovější LibreOffice. Teoreticky by to mohlo chodit například po zadání hodnot do tabulky, ve Writer udělat součet (Což lze udělat přímo jen ve Writer s tím že se odkazují buňky tabulky do vzorce).

Tohle se mi ale nepodařilo vyexportovat tak aby vzorec fungoval i v PDF a to jsem použil několik různých voleb pro formulář.

Podobný problém je s XML formuláři. Samotné XML počítat neumí, ale umí zprovoznit ovládací prvky formuláře. Do těch se dá například vložit čas, datum, text, číselné a formátované pole, roletky výběru a podobně. Ovšem vlastní výpočty XML ani PDF export neumí.

Teoreticky by to mohlo jít přes speciální pole, to bych ale musel testovat do hlobky a to by bylo náročné na čas který nemám.

Už jsem na to narazil vícekrát a tak to vím celkem dost jistě. Zatím to nejde. To znamená, že v příštích verzích by to jít mohlo. Navíc článek Petra Valacha je dost starý.

Formuláře které počítat umí jsou v PDF zpracovány pomocí propritárního SW. Ale nyní v éře HTML5, CSS a JS to není žádný problém. Tohle (takovéhle HTML) zatím LO neumí, ale jsem si jist že bude dříve či později. Dost také záleží na tom v čem se PDF otevírá.

Je možné že už určité pokroky v tomto směru jsou - nevím je toho dost nového. Možná někdo ví lépe nežli já.
user avatar Jiří Novotný
Odpovědět
Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
20. 06. 2022, 16:08:45
Dobrý den, na jednoduché formuláře to lze použít dobře. Jde k formlulářovému poli doplnit bublinovou nápovědu?

Díky za dopověď

Jirka
user avatar Oxigen
Odpovědět
Re:Vytvoření PDF formuláře pomocí Writeru
20. 06. 2022, 20:39:32
Vlastnosti formulářového prvku - Obecné - Pomocný text

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz