Jak se projeví OpenCL akcelerace na rychlosti?

Calc Protože LibreOffice 4.2 obsahuje v programu Calc možnost akcelerace prostřednictvím OpenCL a grafických procesorů, vyvstává zajímavá otázka, jak se to v praxi projeví na rychlosti.  

Verze 4.2 přináší do LibreOffice první podporu technologie OpenCL, která umožňuje využít prostřednictvím HSA různé procesory (včetně grafických) k urychlení výpočtů. Program Calc by tedy měl na hardwaru, který tuto technologii podporuje, počítat rychleji než dříve. Jak se to ale doopravdy projeví?

První odpověď může přinést článek na hardcoreware, kde se dělaly kromě jiného i různé testy OpenCL a jedním z nich byl právě test LibreOffice. Na procesoru AMD A10 7850K ve standardním režimu probíhal výpočet složité tabulky (s finančními kalkulacemi) s OpenCL čtyřikrát rychleji než bez této technologie, při přetaktovaném procesoru (jak CPU, tak GPU) bylo zrychlení dokonce sedminásobné.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
Jak se projeví OpenCL akcelerace na rychlosti?
26. 01. 2014, 00:59:48
Na té tabulce je především krásně vidět, kterak jsou grafické procesory rychlejší než "fyzické".
Škoda, že se proces omezuje jen na finanční výpočty... ale jak se zdá, je to tak asi pravidlem i v jiných programech.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz