Jonathan Corbet o minulosti, současnosti a budoucnosti LibreOffice

LibreOffice Známý linuxový odborník Jonathan Corbet komentuje dění okolo balíku LibreOffice. Vidí především živou komunitu rychle přidávající funkce a odstraňující chyby.  

Jonathan Corbet je znám jako linuxový vývojář, spoluautor knihy Linux Device Drivers a spoluzakladatel a aktivní autor magazínu LWN.net. Na základě dojmů z konference LinuxCon Europe, kde vystoupil i Michael Meeks s přednáškou o LibreOffice, nyní komentuje dění okolo tohoto kancelářského balíku.

Vidí především živou, činorodou komunitu, která do balíku rychle přidává nové funkce a opravuje nalezené chyby (k čemuž vydatně přispívá i unikátní vývojářský nástroj BiBisection). Zmiňuje také některé významné novinky, které budou ve verzi 4.2 – kromě již dobře známé akcelerace programu Calc například mnohem rychlejší XML parser, zabudování databáze Firebird (místo dosavadní HSQLDB), integraci Google Disku nebo nový panel pro zadávání matematických výrazů.

Z hlediska vzdálenější budoucnosti Jonathan Corbet připomíná mobilní a cloudovou verzi, pokračující vylepšování nástrojů pro spolupráci či hybridní PDF soubory. Ovšem, jak cituje Michaela Meekse, i přes rostoucí komunitu a přibývající vývojáře i podporující firmy jsou stále vítani noví lidé, kteří by mohli k vývoji přispět.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 
 
 
woo jaw demo hz