LibreOffice 24.2 Community konečně na světě

Po měsících čekání byla vydána hlavní verze LibreOffice 24.2 Community. Nová verze kromě nového způsobu číslování nabízí řadu drobných novinek a vylepšení.  

Nadace The Document Foundation dnes oznámila vydání nové verze LibreOffice 24.2 Community, nejoblíbenějšího svobodného kancelářského balíku. Nová verze je určena pro nadšence z řad fanoušků LibreOffice a zájemce o nové funkce a nyní čeká na důkladné otestování.

LibreOffice 24.2 je první verzí s novým číslováním. Od nynějška se budou verze LibreOffice číslovat podle formátu „LibreOffice rok.měsíc“, příští hlavní verzí, která vyjde v srpnu, tak bude LibreOffice 24.8 Community.

A co nová verze nabízí? Základní přehled přináší tisková zpráva (překlad: Stanislav Horáček, TDF):

Obecné

 • Ve výchozím nastavení je zapnuto ukládání informací pro automatickou obnovu a vytváření záložních kopií. To zmenšuje riziko ztráty obsahu dokumentů u nováčků, kteří neznají nastavení LibreOffice.

 • Byly opraveny rozličné možnosti na liště karet, včetně mnohých vylepšení nabídek, lepšího náhledu tisku, správného návratu přizpůsobeného rozvržení na výchozí stav a pokročilého použití přepínačů. To vše usnadňuje práci uživatelům zvyklým na uživatelské rozhraní z Microsoft Office.

 • V rozbalovacím seznamu Vložit speciální znak se nově zobrazuje popis vybraného znaku (stejně jako v tipu nápovědy po najetí na znak).

Writer

 • „Právní“ číslování seřazených seznamů: určitá úroveň seznamu používá pro všechny své číslované části arabské číslice.

 • V komentářích lze nyní nastavovat styly, výchozím je styl odstavce Komentář. To usnadňuje hromadnou změnu formátování všech komentářů nebo umožňuje rozlišit různé typy komentářů.

 • Z různých hledisek byla vylepšena podpora vícestránkových plovoucích tabulek: překryvy, ohraničení, poznámky pod čarou, obtékání na všech stránkách a související úpravy uživatelského rozhraní.

Calc

 • Na kartu Funkce na postranní liště bylo přidáno nové vyhledávací pole.

 • Ve formátu ODF je podporováno a ukládáno několik nových vědeckých formátů čísla: s vloženým textem (s formátem čísla např. .000e0); s exponentem s „?“ místo „0“ (např. 0.00E+?0).

 • Zvýrazňuje se řádek a sloupec odpovídající aktivní buňce.

Impress a Draw

 • V Impressu byla doplněna podpora pro kapitálky.

 • Nastavení Obrazovka přednášejícího a Dálkové ovládání se přesunula z Nástroje > Možnosti > LibreOffice Impress do dialogového okna Prezentace > Nastavení prezentace, v němž byly vylepšeny popisky a rozvržení.

 • Několik změn a oprav u šablon: přidány a vylepšeny byly různé zástupné texty; opraveno pořadí snímků; sjednoceno formátování a písma; opraveny styly a jejich hierarchie; zlepšena shoda s formátem ODF; zjednodušeno používání šablon v  jiných jazycích než v angličtině; opraveno použití chybných písem v asijských jazycích a jazycích s komplexním rozvržením.

Zpřístupnění

 • Několik významných zlepšení v API pro zpřístupnění, která umožňují čtečkám obrazovky správně zprostředkovávat pozici myši a dialogová pole.

 • Upravená správa rolí a atributů textu či objektů v API IAccessible2, zlepšující jejich prezentaci čtečkami obrazovky.

 • Stavové řádky jsou v dialogových oknech označovány odpovídající rolí, díky čemuž je mohou čtečky obrazovky správně rozpoznávat. Některé typy zaškrtávacích polí lze nově přepínat mezerníkem.

Zabezpečení

 • V dialogovém okně Uložit s heslem se nyní zobrazuje síla hesla, k jejímuž určení se používá knihovna zxcvbn-c.

 • Nový způsob šifrování zaheslovaných souborů ODF, který je rychlejší, lépe skrývá metadata a je odolnější vůči podvržení a útoku hrubou silou.

 • Texty v možnostech okna týkajícího se zabezpečení maker jsou jasnější a přesně vysvětlují, co je a co není povoleno.

Úplný souhrn novinek je k dispozici v poznámkách k vydání. K dispozici je také video na Youtube se souhrnem novinek.

LibreOffice 24.2 lze získat na české stránce LibreOffice.Komentáře

user avatar Jano
Odpovědět
LibreOffice 24.2 Community konečně na světě
17. 04. 2024, 23:26:03
Mám vytvorený súbor ODS vo verzii LO 7.6.4.1.
V bunke mám nastavenú farbu textu na Automatickú, zobrazuje sa čierna farba textu na pozadí, ktoré je modrá, zelená, cyklámenová (v 3 bunkách).
Otvorím si ten istý súbor v LO vo verzii 24.2.2.1 (robí to od verzie 24.2.0) a farba textu sa zmení na bielu na rovnakom pozadí modrá, zelená, cyklámenová (v 3 bunkách).
Teraz neviem, či to je nová funkcia, alebo nie úplne správne načítanie súboru.
Nestretli ste sa s tým? Je to niekde v nastaveniach?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 24.2 Community konečně na světě
22. 04. 2024, 22:44:37
Sepište prosím svůj dotaz buď na naše forum (forum.openoffice.cz), nebo na forum LibreOffice (https://ask.libreoffice.org/c/czech-and-slovak/13).

Děkuji
user avatar Jano
Odpovědět
LibreOffice 24.2 Community konečně na světě
24. 04. 2024, 19:47:51
Dal som príspevok na forum.openoffice.cz, sekcia Calc,

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz