LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky

LibreOffice 6 Koncem ledna 2018 byla vydána první verze šesté řady kancelářského balíku LibreOffice 6.0, která nabízí mnoho změn a novinek. V prvním článku o nové verzi LibreOffice 6.0 jsme se věnovali především modulu Writer. Nyní vám představíme novinky dalších v modulech Calc, Draw a Impress a dokončíme přehled novinek napříč všemi moduly. Připravujeme také přehled změn v online verzi LibreOffice a ve verzi pro Android. Dále popsaný přehled novinek vychází z verze LibreOffice 6.0.1  

Obecné změny

Korektura překlepů doznala sice skryté, ale o to výraznější proměny. Ve vlastních uživatelských slovnících lze při editaci využít lepší logiku systému, která umožňuje za korektní slova přijmout automaticky i ta, jež nejsou explicitně uvedena ve slovníku, mají-li například různé předpony a přípony. Uživatel má možnost vložit různé modifikace slova do nového pole Gramatika podle. Na příklad se podívejte na Youtube.

Úprava vlastního slovníku Úprava vlastního slovníku

Ohromná porce úprav se týká podpory filtrů:

  • Jednak byl přidán importní filtr QuarkXPress 3 a 4, exportovat lze nově i do formátu *.epub z Writeru.
  • Dále se zlepšila podpora pro četné další filtry. Na jejich přehled se podívejte na wiki.

Byla odstraněna horní mez velikosti písma uživatelského rozhraní. Do Standardního panelu bylo přidáno rozbalovací tlačítko pro zobrazení zvláštních znaků. Je skryté, pro jeho zobrazení je třeba na panel kliknout pravým tlačítkem myši a povolit jej z nabídky Viditelná tlačítka.

Nové rozbalovací tlačítko Vložit speciální znaky Nové rozbalovací tlačítko Vložit speciální znaky

Z okna Možnosti bylo odstraněno nastavení spotřeby paměti. Bylo odstraněno systémové dialogové okno pro otevírání a ukládání souborů. Modul rychlého spuštění byl pro linuxové systémy odstraněn. Byla odstraněna podpora pro systémy Windows XP a Windows Vista. Minimální konfigurací je Windows 7 SP1.

Řada změn postihla také správu bezpečnostní klasifikace dokumentů:

  • Dokumenty lze nyní klasifikovat na základě vícečetných politik.
  • Klasifikace se ukládá i při exportu do formátu *.ooxml.
  • Ve Writeru lze značit a podepisovat jednotlivé odstavce.

 Připomínáme, že pro klasifikování dokumentů je třeba zobrazit lištu Klasifikace TSCP z nabídky Zobrazit | Nástrojové lišty.

Bezpečnostní klasifikace ve Writeru Bezpečnostní klasifikace ve Writeru

Výrazně zdokonalena byla vizualizace okrajů tabulek. 

Dialogové okno pro úpravu okrajů tabulky Dialogové okno pro úpravu okrajů tabulky

Starý web s nápovědou byl nahrazen za nový. Je použitelný i na mobilních zařízeních.

Calc

V modulu Calc byly provedeny opravy chyb při vytváření kontingenčních tabulek. Podmíněné formátování v podobě dvoubarevné škály má nyní předvolené barvy žlutou a zelenou.

Dialogové okno pro úpravu podmíněného formátování v podobě dvoubarevné škály Dialogové okno pro úpravu podmíněného formátování v podobě dvoubarevné škály

Byla také opravena chyba vyskytující se v dialogovém okně Odkaz na externí data – pokud byl odkaz příliš dlouhý, přepisoval název pole. Při použití neanglických jazyků lze nově používat klíčová slova v angličtině. Tak se zachová platný formát v libovolném jazyce s ohledem na uživatelské rozhraní. Do hlavní nabídky přibyla položka Styly.

Oblast buněk lze nyní exportovat do souborů formátů JPG, PNG a PDF jejich výběrem a použitím příkazu Soubor | Exportovat. V dialogovém okně je třeba mít zaškrtnuté pole Výběr. Neformátovaný text lze přímo vložit klávesovou zkratkou [Ctrl + Shift + Alt + v]. Využít lze také položku kontextové nabídky Vložit jinak.

Při vkládání neformátovaného textu se zachovává zalomení řádků a tabulátory, pokud se vkládá do jedné buňky. Při výběru oblasti buněk jsou tyto nahrazeny mezerami. Pro výběr nechráněných buněk v sešitě, který je jak chráněný, tak nechráněný, lze použít příkaz z nabídky Úpravy | Vybrat | Vybrat odemčené buňky. Je-li list sešitu zamknut, jeho ouško se zvýrazní ikonou klíče.

Ikona klíče v záložce listu Ikona klíče v záložce listu

Byly přidány funkce SEARCHB, FINDB a REPLACEB.

Draw a Impress

Pro Impress bylo připraveno 10 nových šablon a stávající dvě se dočkaly úpravy. Při výběru obrázku jako pozadí (stisknutím tlačítka Vložit obrázek z postranního panelu nebo z nabídky Snímek | Nastavit obrázek pozadí) již není uživatel žádán o potvrzení, zda obrázek použít jako pozadí pro všechny snímky. Nyní se vybraný obrázek použije jen pro daný snímek. Chcete-li jej použít pro všechny snímky, upravte předlohu.

Výchozí formát snímku je 16:9. Při duplikování je možno použít záporné úhly a „skoky“ o rozsahu až metry (podle nastavení velikosti stránky).

Dialogové okno pro duplikování vybraného objektu Dialogové okno pro duplikování vybraného objektu

V modulu Draw lze snadno měnit stav jednotlivých vrstev:

  • Kliknutím na záložku vrstvy s přidrženou klávesou [Shift] lze vrstvu zneviditelnit.
  • Kliknutím s přidrženou klávesou [Ctrl] lze vrstvu zamknout.
  • Po kliknutí myší se stisknutými klávesami [Ctrl + Shift] ovládáte tisknutelnost stránky.

Modifikace vlastností vrstev pomocí myši a klávesnice Modifikace vlastností vrstev pomocí myši a klávesnice

Příště

Příště se zaměříme na změny v online verzi LibreOffice a na verzi pro Android.

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 3
 

Komentáře

user avatar Tomáš Matýs
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky
26. 02. 2018, 11:08:11
Moc pěkný článek. Chtěl bych jenom zde zdělit, že ted se pracuje v base v libreoffice na odtranění javy. Ještě bych chtěl dodat, protože nevím na koho se mám obrátit, že gimp vstupuje do finální fáze vývoje a zhlediska mnoha změn český překlad pokulhává https://l10n.gnome.org/module/gimp/, tak jestli by se tu nenašel nějaký odvážlivec, co by to doladil, protože já sám neznám všechny technické české ekvivalenty.Děkuji za případný zájem.
user avatar Helena Horeni
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky
9. 08. 2018, 20:15:08
Co to je odstranění Javy - proč prosím ? Někdo mi řekl, že je nutná pro internetové bankovnictví nebo je to chybně? Chtěla bych si nainstalovat Libre Office, ale co ta Java prosím?
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky
9. 08. 2018, 20:37:59
Co má společného odstranění určitých segmentů kódu v LibreOffice s elektronickým bankovnictvím?
user avatar neutr
Odpovědět
Re:LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky
10. 08. 2018, 10:36:53
Tyto dvě věci - eBankovnictví a Libre Office spolu přímo nesouvisí, i když možná výstupy otevíráte v LO.LO bude konat svou práci s Javou nebo i bez Javy. Javu budete potřebovat už jen pro to bankovnictví - nic jiného se nestane a bude to fungovat tak jako před tím.
user avatar Tomáš Matýs
Odpovědět
LibreOffice 6.0 – Calc, Draw a obecné novinky
10. 08. 2018, 15:48:08
Přesně jak řekl neutr, ještě bych chtěl dodat že plány na odstranění javy z Libreofficu jsou již strašně staré (java je využívána především ve starším databázovém enginu a v některých testech) avšak s příchodem Libreofficu 6.2, kde se přejde naostro na engine Firebird bude většina kódu spojená s javou v tomto programu smazána, to však by nemělo nějak ohrozit provoz s internet bankovnictvím, protože javu buete stále potřebovat avšak né pro Libreoffice. Mimochodem vývojáři ApacheOpenofficu se rozhodli jít opačným směrem.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz