LibreOffice na konferenci OpenAlt 2019

openalt_conference.jpg Ve dnech 2. a 3. listopadu 2019 proběhla v Brně největší open-source konference v Česku  - OpenAlt 2019. Nemohli jsme na ní chybět, a tak přinášíme souhrn nejzajímavějších poznatků, které se týkají LibreOffice.  

Stánek LibreOffice na letošní konferenci OpenAlt. Stánek LibreOffice na letošní konferenci OpenAlt.

LibreOfice Online stále překvapuje

Časté dotazy se týkaly mobilní a online verze LibreOffice. Velké procento návštěvníků neví, že něco takového existuje. Demonstrace LibreOffice online poslední verze vyvolávala velký ohlas a zájem. Návštěvníci se hojně zajímali o způsob instalace – služba běží na vlastním serveru uživatele a její instalace není úplně jednoduchá, protože je zapotřebí nejprve zprovoznit cloudový systém.

Skriptování v LibreOffice

Podobně jako na konferenci LinuxDays 2019 se řada dotazů týkala výroby maker v LibreOffice. Je vidět, že na tyto konference chodí nejen prostí uživatelé, ale i lidé schopní si něco naprogramovat. A pro ně má LibreOffice připravenou podporu Basicu, JavaScriptu, Pythonu, BeanShellu a základní pro VBA. Narozdíl od VBA v Microsoft Office se použitá syntaxe nemění, naprogramovaná makra tak uživatelům zůstanou ve stejně použitelném stavu dlouhé roky.

PB022438.jpg

Další diskutované otázky a podněty pro vývoj LibreOffice, které zazněly na konferenci OpenAlt:

  • Zajímavý podnět byl na embedování LibreOffice do jiné aplikace – tedy jak v rámci jedné aplikace vyvolat LibreOffice a pracovat s ním nezávisle na dané aplikaci. O tomto řešení měla na konferenci LibreOffice 2019 v Almérii přednášku Maria Latini, záznam z ní však zatím ještě není k dispozici.
  • Copy-paste mezi otevřenými aplikacemi v LibreOffice Online nefunguje. O možných řešeních mluvil na konferenci LibreOffice 2019 Michael Meeks – záznam jeho přednášky je na Youtube.
  • Stálým problémem jsou automatické aktualizace – uživatelé uvítají, pokud nejen dostanou notifikaci o nové verzi LibreOffice, ale zároveň budou moci si stáhnout a nainstalovat dílčí části balíku, ne celý balík.
  • IBM kdysi ve svém forku OpenOffice.org zvaném Symphony přidal záložkový systém – dokumenty se otevíraly v záložkách. Tak se nyní děje například v grafickém editoru GIMP. Uživatelé by rádi tuto možnost viděli i v případě LibreOffice.
  • Další zajímavý požadavek se týkal na výrobu vizitek s použitím databáze, s jejíž pomocí by bylo možno do návrhu vložit obrázek. Zatím lze pouze text.
  • Pokud uživatel v Calcu použije nástroj Řešitel a dokument zavře, nastavení Řešitele se neuchovává. Pokud je jednotlivých parametrů Řešitele velké množství, ztrácí Řešitel smysl.
  • Jeden student využívá pro ruční psaní poznámek Stylus Labs Write a dotazoval se, zda je podobná funkcionalita i v LibreOffice. Museli jsme jej zklamat.

S výše uvedenými body jsme seznámili pracovníky The Document Foundation. Necháme se překvapit, zda se přetaví do nových nápadů a vylepšení v dalších verzích populárního kancelářského balíku.

PB022441.png

(Jako ve škole) Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar fela
Odpovědět
LibreOffice na konferenci OpenAlt 2019
19. 11. 2019, 13:35:05
Hm, aspoň ste mohli venovať minibanner malej spomienke na Apache OpenOffice, aby sme vedeli, že nie sme úplne stratení a osamotení.
(BTW: Musí to byť ťažké pre vývojárov AOO, keď vidia, ako dramaticky rastie LO.)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:LibreOffice na konferenci OpenAlt 2019
19. 11. 2019, 15:29:32
Já byl na openaltu za nadaci The Document Foundation, ne Apache. #sorryjako
user avatar fela
Odpovědět
Re:Re:LibreOffice na konferenci OpenAlt 2019
19. 11. 2019, 15:39:18
Veď áno, len na mňa prišla taká ľútosť :)
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:LibreOffice na konferenci OpenAlt 2019
25. 04. 2020, 22:16:43
Úplně vám rozumím. To, že nějak funguju pro TDF a jsem členem té nadace, neznamená, že OpenOffice je mým nepřítelem. Tak to nefunguje, a ve světě fre softwaru to je i zbytečné. A je mi věru líto, kam se ten projekt dostal. Rozhodně nemám v tomhle smyslu náladu na nějaký prsení se "hele my jsme dobří". Lidi zapojené do Apache OO lituju a jejich postavení je mi upřímně líto. Ale na druhou stranu nikdo jim nedrží bouchačku u hlavy s tím, že to musejí dělat. Či spíš nedělat.... A na stranu druhou čtu jejich velkohubá prohlášení, zcela mimo realitu. Už proto nechci mít s OO nic společného.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz