PDF snadno, rychle, podle přání

AOO Andrew Brandt připravil návod, jak snadno a rychle v LibreOffice nebo Apache OpenOffice vytvořit výstup v PDF. Zaměřuje se nejen na prostý export, ale i na přizpůsobení podle specifických požadavků.  

Export do PDF je tradičně silnou stránkou kancelářských balíků Apache OpenOffice a LibreOffice (dříve OpenOffice.org, tato vlastnost má velmi dlouhou historii). Vytvořit takový výstup není nic těžkého – ale aby to bylo ještě snazší, vytvořil Andrew Brandt názorný návod, jak postupovat.

Kromě jednoduchého exportu se věnuje i řešení specifických požadavků – například vkládání fontů, zdrojových dokumentů nebo vodoznaků, bezpečnosti (šifrování, heslům), nastavení rozlišení grafiky nebo nastavení výchozího zobrazení.

Přečtěte si také článek od Daniela Sedláčka věnovaný exportu do PDF pomocí maker a články Petra Valacha (chybové hlášení při exportu do PDF, vkládání fontů a dokumentů do PDF, hromadný export do PDF).

(Jako ve škole)
 

Komentáře

user avatar Petr Valach
Odpovědět
PDF snadno, rychle, podle přání
12. 09. 2013, 17:52:49
http://www.openoffice.cz/navody/tipy-pro-vas-office-jak-sloucit-vice-sloupcu-do-jednoho-a

http://www.openoffice.cz/navody/tisk-vice-listu-ze-sesitu-vkladani-fontu-do-souboru-odf
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:PDF snadno, rychle, podle přání
12. 09. 2013, 18:57:04
Díky za upozornění, přidal jsem to tam.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
PDF snadno, rychle, podle přání
13. 09. 2013, 02:05:26
http://www.openoffice.cz/doplnky/obrazovka-prednasejiciho-v-impressu-prace-s-obrazky-v-calcu

Panebože, to už je rok, co jsem to psal :O
user avatar Karel Vitasek
Odpovědět
PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 12:38:44
A jak se dá vytvořit z dokumentu v LO PDF formulář, který by bylo možno vyplnit v Adobe Readeru a vyplněný pak uložit na disk?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 13:04:48
Je to popsáno v návodu odkazovaném z tamtoho návodu - tady je přímý odkaz: http://www.maketecheasier.com/create-a-pdf-with-fillable-forms-in-libreoffice/2013/04/29
user avatar Karel Vitasek
Odpovědět
PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 13:34:53
Děkuji za odpověď, ale návod nefunguje. Alespoň ne v mých rukou a v rukou našich IT.
Pokud vytvořím formulář podle návodu a uložím jako PDF Form ve formátu pdf, tak po vylnění a "uložení kopie" je ona kopie opět prázdný, nevyplněný formulář. Pokud to uložím jako FDF nebo XML, tak se v A. Readeru objeví známý fialový pruh s textem, že formulář mohu vyplnit a vytisknout, ale že nemohu data uložit. Ostatně na to upozorňují i komentáře pod návodem, který odkazujete.
V placené verzi Akrobata ovšem lze povolit nějaký flag, který pak udělá takový formulář uložitelný. Můj dotaz tedy směřoval na to, jak udělat formulář v LO uložitelný, ne jak udělat formulář jako takový, to umím.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 14:42:38
Záhada. Teď jsem to zkoušel a fungovalo to, žádný flag jsem nikde nenastavoval. Dal jsem export s ukládáním jako FDF, PDF a XML, ve všech případech nebyl problém vyplněný formulář uložit. Žádnou chybu to nehlásilo a uložený formulář se následně bez problémů otevřel v Adobe Readeru.

Každopádně doporučuji aktualizovat na nejnovější LibreOffice (4.1.1.2), protože je možné, že jde o chybu, která už byla opravena. Případně by mohl být problém i v Readeru, testoval jsem s verzí 11.0.4.
user avatar Karel Vitasek
Odpovědět
PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 15:50:07
Používám Acrobat Reader 9.5.5 z 26.4.2013 a LO 4.1.0.4
Aktualizace LO sotva pomůže, protože se nejedná o chybu, nýbrž o "vlastnost" Adobe Readeru. Vy totiž používáte placenou verzi Acrobata, a ta ukládat vyplněné formuláře umí. (Ostatně to umí i např. Evince.)
Jenže většina uživatelů má bezplatnou verzi Adobe Readeru a ta vyplněný formulář z LO neuloží. Pointa je v tom, že pokud se formulář z LO prožene přes "Pro" verzi Acrobata, vznikne formulář, který už lze ukládat vyplněný i v obyčejném Readeru!
Bylo by skvělé, pokud by uměla LO vyprodukovat takto upravený formulář rovnou, bez opičáren s placeným Acrobatem, tedy bez placení výpalného firmě Adobe.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 16:12:57
Placenou verzi Acrobata nepoužívám (nemám pořízenou/nainstalovanou) - hovořil jsem pouze o Readeru v uvedené verzi.
user avatar Karel Vitasek
Odpovědět
Re:Re:PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 17:46:05
To je zajímavé. V každém pádě v Linuxu, který používám, je poslední verze Acrobat Readeru právě devítka a nezdá se, že by Adobe v dohledné době vydalo desítku nebo dokonce jedenáctku.
Co se Windows týče, nemohu vyzkoušet, protože je nepoužívám a nikde v dosahu žádné k disposici nemám. Ale pokud vím, naše zaměstnace tento problém trápí právě ve Windows a IT oddělení to nebylo schopné vyřešit jinak, než tím, že všechny formuláře nejprve přepasírujou přes placený Acrobat.
Docela by pomohlo vědět, které verze Readeru fungují a které ne. Byl by někde k vyzkoušení formulář z LO 4.1.1.2?
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:PDF snadno, rychle, podle přání
16. 09. 2013, 18:26:27
Tak se zdá, že už je jasné, jak to je. Teď jsem to zkusil v Adobe Readeru 10, který je poslední na Windows Vista (v Linuxu teď Adobe Reader vůbec nainstalovaný nemám a už dlouho jsem neměl). Tam to nefunguje.

Vypadá to tedy, že zakopaný pes je opravdu v Readeru, je potřeba mít verzi 11 a tím pádem Windows 7 nebo novější. V Linuxu s Adobe Readerem zřejmě smůla. Zřejmě to nebude mít nic společného s verzí LibreOffice.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz