Stáhněte si doplňky, šablony a příručky

Stáhněte si OpenOffice.cz vám nabízí ke stažení širokou škálu doplňků, šablon a příruček pro Apache OpenOffice a LibreOffice.  

Za dobu existence portálu OpenOffice.cz autoři vytvořili mnoho doplňků, šablon, příruček a manuálů pro kancelářské balíky Apache OpenOffice a LibreOffice, případně vybrali ty nejlepší odjinud. V podstatné většině se jedná o zcela unikátní díla, která pravděpodobně nenajdete nikde jinde (alespoň ne takto pohromadě) a která vznikla přímo pro české a slovenské prostředí.

Doplňky (rozšíření)

Doplňky (obvykle realizované formou instalovatelných rozšíření) přidávají do kancelářského balíku nové funkce, případně upravují funkce existující. Zde najdete například doplňky pro import/export, formátování, práci s šipkami, různé sady obrázků, náhrady textu atd.

Šablony

Šablony slouží jako základ pro vytváření nových dokumentů. Hledáte rozvrh hodin do školy, jídelní lístek, odvody ze zemědělského půdního fondu nebo třeba žádost o dovolenou? Jste na správném místě!

Příručky a manuály

Přestože je v kancelářských balících nápověda, často se hodí zdroj informací zaměřený na nějakou konkrétní činnost nebo naopak stručný a rychlý. Na této stránce najdete například karty rychlé nápovědy nebo příručku o formátování dokumentů.

(Jako ve škole) Průměr: 2.00 | Hodnotilo: 2
 

Komentáře

user avatar neutr
Odpovědět
Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 09:01:07
Příspěvek hodnotím jako "dobrý", tedy za 3 jako ve škole. Je to proto, že tento konkrétní příspěvek je poměrně nezajímavý na rozdíl od ostatních článků autoreä, který je také šéfredaktor redakce@linuxexpres.cz. Všechny uvedené skutečnosti a odkazy jsou notoricky známé a i nový uživatel se rychle orientuje v nabídce Články odkud jsou odkazy vyňaty.

Bylo mi divné, že člověk zaregistrovaný teprve 2. září 2013 má k dnešku 5 příspěvků mezi články (ob den jeden) a při tom není ani bloger.

Dostat svůj článek na portál je poměrně složité. Schvaluje to redakce, a ta není nijak rychlá a ani příliš ochotná. Navíc není vůbec zřejmé, kdo to schvaluje, nebo lépe na koho adresovat žádost o posouzení a zveřejnění.

Tak jsem zapátral a autora jsem našel. Je to šéfredaktor LinuxExpresu. Je tedy kolegou například ředitele Liberixu a má blízko i k dalším lidem z pohledu spolupracovníka. Tím se jeho aktivity vysvětlují stejně dobře jako důvod jeho úspěšnosti. Bohu žel mohl alespoň do svého profilu tuto skutečnost uvést. Je sice zřejmé, že je velice rutinovaný a fundovaný, ale objevil se z čistého nebe.

Jenom jsem zběžně prolétl některé autorovy příspěvky, a byl jsem docela příjemně překvapený. Například v posledním článku o zrychlení Calcu LO naráží na konkurence schopnost co do rychlosti s Excelem, nebo na jiném místě uvádí potřebu lépe informovat státní správu o možnostech svobodného SW - konkrétně LO, AOO.

Myslím si, že by zde na OpenOffice bylo takového šéfredaktora velice potřeba. V týmu Liberixu je sice hned několik bývalých šéfredaktorů a redaktorů, ale žádný není šéfredaktorem Liberixu. Pracuje v jiné pozici. Mrkněte sem http://liberix.cz/o-spolecnosti/tym-liberixu/.

Na úrovni redaktorů pracuje jen málo lidí. Nejspíš bych měl jmenovat Petra Vlacha, nebo Dana Sedláčka - což je moderátor fóra, ale má za sebou mnoho návodů v podobě seriálu aj. Tím bych prakticky seznam ukončil, protože se objevují články nadepsané "redakce". Při tom by bylo potřeba aby někdo aktivně vyhledával témata, zadal někomu posouzení článku, jehož předmětu sám třeba moc nerozumí a pak ho buď zveřejnil, nebo nabídl autorovi korekturu, a nebo aby to zamítnul zcela. Možná by se mohl aktivně podílet na zadávání potřebných témat - zrovna jako jsou šablony, karty rychlé nápovědy, nebo návody. Připomenu jenom, že projekt Wiki byl zlikvidován a tím nastalo vakum v tvorbě návodů, šablon, tipů a podobně. Domnívám se, že filtrem redakce - neredakce Liberixu žádný takový článek neprojde. Kdo by si s tím lámal hlavu? Co kdyby chtěl autor peníze?

Takže tento typ pasivity a důsledky z toho plynoucí já označuji za záměr. Už jsem se pokoušel tento stav trošku pokritizovat, ale nic z toho na úrodnou půdu nepadlo. Takže řešením by byl dobrý šefredaktor. Dost možná má na tuto pozici pan Jelínek našlápnuto. Myslím si, že by to bylo více nežli dobré. Jen by asi neměly chodit málo účelné články jako je zrovna tento.

Omlouvám se za upřímnost
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 09:20:38
Petře, nechte toho, plácáte strašné hovadiny. Vlasta není zaměstnancem Liberixu, opravdu ne. A to už dlouho. Žezlo předal Lukášovi, který je dříčem a profesionálem a jeho články na rozdíl od mých mají kvalitu a úroveň, protože Lukáš má čas hledat původní zdroje a sleduje i dění takříkajíc "nahoře". Protlačit něco redakcí? :D :D No nevím. OpenOffice.cz dlouhodobě staví na kvalitních článcích. Ale uvažte, kolik lidí to dělá... a myslím, že nová krev by byla jen žádoucí.

Napsal bych vám "přestaňte v této podvratné aktivitě", ale mohlo by to být vyloženo jinak :D
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 10:55:52
Stačilo by pro omluvu tohle? http://liberix.cz/o-spolecnosti/tym-liberixu/
Jak mám vědět, že Lukáš Jelínek nějak patří do Liberixu, když je stále ještě uváděn Vlastimil Ott?
Dávám dnešní kopii z "týmu Liberixu".
k o p i e - "Tým Liberixu
Vlastimil Ott (1979)
Vlastimil OttVzděláním učitel na střední škole, Linux a open source používá od roku 2002. Zkušenosti získal coby autor, korektor, redaktor a šéfredaktor LinuxEXPRESu, OpenOffice.cz a dalších magazínů. Nehraje na bicí, což vždycky chtěl, za to má rád plesnivé sýry a víno. V Liberixu zastává pozici ředitele a propaguje open source, kudy jezdí." - k o p i e

Nebo jsem se to mohl někde dočíst? Takže se sice omlouvám, ale konstatuji, že by to mělo být na vědomocti také delší dobu. Nejspíš tedy asi ne hned první den, co se Pan Jelínek stal ředitelem, ale do jaké doby je to Vaše dlouho? Lukáš jelínek píše od září. Pokud je tak "dlouho" ve funkci, tak uznám, že to nemusel stíhat. Ale do profilu autora to dát mohl.

Ano plácl jsem nesmysl, ale když by jste opravdu zapřemýšlel a kliknul na odkaz, který tam uvádím jako "tým Liberixu", tak by jse asi pochopil, proč jsem to tak psal. Já dodám, že bych nejspíš v takovém případě vůbec nic nepsal. Bral bych to jako samozřejmost.

Mimo toho si myslím, že jsem se vyjádřil kriticky jen k jedinému článku, ale zbytek není negativní - myslím si, že naopak. A když jsem uvedl, že Váši práci považuji za práci na úrovni redaktora, tak jsem vycházel z Vašeho vlastního webu, který jsem našel náhodou přes Aldebaran. Tam píšete asi v tom smyslu, že publikujete na OOo. Tedy spíš dopisovatel nežli pravidelný redaktor. Ale zase platí, že to může být jinak.

Takže ještě jednou přijměte omluvu, ale nevím co Vás naštvalo.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 12:25:13
Děkuji za konstruktivní kritiku a rád bych uvedl, jak se věci mají:
1) Šéfredaktorem LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz jsem od 1. září 2013.
2) Pro LinuxEXPRES píšu od roku 2005 (elektronicky na webu linuxexpres.cz byl první článek publikován v květnu 2006, předtím byl v tištěné verzi).
3) Pro OpenOffice.cz jsem před 1. zářím letošního roku nepsal. Objevil jsem se tu tedy z čistého nebe ;-)
4) S odchodem Vlasty Otta z funkce šéfredaktora se přerušila přímá vazba mezi Liberixem a oběma weby, přestože spolupráce bude nadále pokračovat. Nyní již tedy obsah poskytuje přímo vydavatelství CCB spol. s r. o., nikoli Liberix. Na různých místech obou webů je Liberix stále uveden, ale údaje jsou postupně aktualizovány.
5) Profil jsem zatím neřešil (kromě fotky), nepovažuji ho za příliš důležitý. U článku nezáleží na tom, kdo ho píše.
6) Tento článek jsem napsal poté, co jsem zjistil, že někteří čtenáři vůbec nevědí o tom, že si tu takové věci mohou stáhnout. Web bude upraven tak, aby to bylo víc na očích, ale tento článek je taková připomínka, že to tu je.
7) Co se týká článků a nových autorů, tak samozřejmě uvítáme kvalitní články a zejména pravidelně píšící autory. Za články se pochopitelně vyplácí honorář, v tom vůbec není problém.
user avatar Vlastimil Ott
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
15. 09. 2013, 15:35:14
Co píšete o Liberixu, jsou vaše spekulace, protože viditelně nemáte žádné informace. Ani nevím, kdo jste. Liberix se věnoval hodně jiným věcem, než je portál OO.cz. Netušíte nic o rozpočtu, cílech, lidech a jiných okolnostech. Tím jen chci reagovat, nechci vás nijak osočovat. Stránku o týmu Liberixu upravím, protože už není aktuální (nikoliv proto, že jste ji použil jako argument). Lidé tam uvedení mají na starosti jiné úkoly, které neznáte.

Portál byl vždy majetkem firmy, nikoliv Liberixu. Plnili jsme obchodní dohodu, která byla ukončena. To je vše.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
15. 09. 2013, 17:20:59
Já bych si snad ještě dovolil doplnit, že je třeba uvážit dvě věci. Jendak, jak už Vlasta psal, Liberix se věnuje vícero aktivitám. A za druhé, ačkoliv je OpenOffice a LibreOffice např. v linuxové komunitě velké téma, s ohledem na to, kolik lidí se tomu věnuje, je spíše - řekl bych - v pozadí. Proto vám mohlo připadat, že se na webu "nic neděje" a že Vlasta nic nedělá. Ale realita byla prostě jiná.

Já jsem rád, že oocz je, protože myslím, že web zaměřený čistě na OO nebo LO byste široko daleko těžko pohledal.
user avatar neutr
Odpovědět
Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 17:33:52
Děkuji za reakci. Nevěděl jsem, že se stalo tolik nového. Určitě bych nic nepsal.

Petr má pravdu v tom, že jsem se čas od času navezl do Liberixu, respektive Vlastimila Otta kvůli pasivitě. Nevím sice co přesně vše Liberix dělal, ale na webu nebylo vidět, že by se na tom podílelo 6 lidí a ekonom. Prakticky fungovalo jen fórum a občas informační plátek určený zejména státní správě. A to byl určitě schopen spáchat jediný redaktor + 1 moderátor. Na potřebnou práci peníze nebyly. Získat státní správu by znamenalo opravdu máknout. Pak by nebyly ani finanční problémy. Pasivita vyhovovala konkurenci.

Z Vaší aktivity jsem usoudil, že by se mohlo jednat o novou osobu v Liberixu, ale tam jsem nic nenašel. Příspěvek jsem napsal právě z toho pohledu a s předpokladem, že se může něco pohnout dopředu a k lepšímu.

Takže narážka na likvidaci Wiki a na zveřejňování článků - bylo motivováno například tím, že jsem návodům jak co udělat věnoval mnoho času a zbytečně. Wiki byla zrušena a já jsem pochopil, že vlastně není kdo by příspěvky posoudil. Došlo mi, že i když vlastní návody jsem dělal zadarmo (nic jsem nečekal a určitě jsem nebyl sám), tak někdo musí koordinovat, zda je to správně, nebo zvýraznit lepší příspěvek na stejné téma. A to už zadarmo být nemůže. To musí dělat redaktor, který se v problematice vyzná. Jde sice "jen o uživatelské prostředí", ale složitostí je tam nad hlavu. Také někdo musí dbát na to, zda návody nejsou přežitkem. Vývoj jde dopředu. Vlastní návody jsou možná důležitější nežli šablony a rozšíření. No a s příspěvky v podobě návodů, nebo jen články byl tentýž problém. Nejlépe tomu rozumí přímo uživatelé. Z dobrých uživatelů se může stát například moderátor - jako Dan Sedláček. Ale redaktor, který by rozuměl jen například programu Base, nebo Calc prostě není. Proto je zde elementární obava, aby ve zveřejněných článcích nebyly kraviny.

Zrušení Wiki mne tehdy rozžhavilo do běla. Už jsem viděl u Liberixu jen kontraproduktivitu a pasivitu - prostě výmluvy jak něco nejde. Takže pro mne jsou změny dobrou zprávou. Asi tolik k mojí motivaci.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
10. 09. 2013, 19:43:12
Články na wiki jsou nenávratně fuč? :-(
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
11. 09. 2013, 12:09:33
Ne pokud vím, nejsou fuč, ale už jsem to dlouho nekontroloval. Princip je ale jednoduchý. Použiji slova pana Jelínka.
C i t a c e - 6) Tento článek jsem napsal poté, co jsem zjistil, že někteří čtenáři vůbec nevědí o tom, že si tu takové věci mohou stáhnout. Web bude upraven tak, aby to bylo víc na očích, ale tento článek je taková připomínka, že to tu je. - C i t a c e.
Jen dodám, že tohle se dá najít poměrně rychle hned ve dvou nabídkách. Přímo pod odkazem "Stáhnout" a nebo "Články < Návody a podobně". Jsou tedy relativně v hojném počtu a dá se k nim snadno dopracovat z různých míst.
Mám se zeptat jak se dostanou na Wiki? To uvádí jen asi dva velice dobře schované odkazy. Jeden z nich je u Dana, ale jen z toho důvodu, aby se dalo Wiki použít jako úložiště. Takže když bych to uložil na Wiki, je téměř stejné, jako když to leží jen u mne na HD.

Opravdu jsem toho udělal hodně. Nikdy jsem to ale na Wiki nepoložil. Už jsem se chystal dát první věci, a bylo po všem. Ale některé připravené věci jsem dával do fóra k posouzení, abych dostal možnost korektury - tedy spíš opravy a úpravy před zveřejněním. Ty jsou na fóru stále. Bohu žel když mi někdo odpověděl, tak jen lp. (Ten je opravdu nejlepší na Calc, jenže si myslím, že ho živí asi konkurence. Reageje na všechny problémy všech typů tabulkáčů. Jenže mimo toho "lp." nemá nic - ani možnost emailu. Prohlížel jsem ze zvědavosti poblikace od Excelu a našel jsem jméno, které začíná těmito iniciály. Ale může to být samozřejmě úplně jinak. Je to programátor a tohle asi dělá jen z čitého zájmu.) Tohle souvisí také s ing Pastierikem, který dělal velice systematicky, ale zase se dalo zjistit co asi zrovna dělá. Býval bych se s ním domluvil na korektuře, nebo jen na tématech.

No a možná by bylo dobré abych řekl, co jsem na Wiki měl připraveno, chtěl dát a nedal. Například jak příklady řešení obsáhlých problematik pomocí vzorců, tak paralelně pomocí hotových maker i s popisem. Makra byla vytvořena jako tutoriály. Byla velice pracná. Například třídění velkých seznamů vzorcem z pohledu všech různých problémů. Duplicit, podobností, chyb, záměny pojmů a jmen. Ale také makrem, které nejdříve vypsalo údaje v podobě textu, který byl i barevně zvýrazněn a po nějakém čase se odbarvil. Makro udělalo další krok a znovu následoval výpis co a proč se dělalo. Na konci měl každý možnost vstoupit přímo do makra, takže i úplný začátečnák se snadno orientoval i bez návodu "kde se makra dělají a upravují". Prostě toho bylo moc.

Je to pryč, i když to mám stále někde uloženo. Nyní dělám úplně jiné věci - například rozšíření o kterém jistě víte, ale změnil jsem názor na překlady a podporu dám přes WP sem bude rozšíření tagováno. Takže dělám něco úplně jiného a hned tak nebudu mít čas se vrátit k návodům. Návody a vychtávky, tedy tipy a triky nechávám jiným, i když to někdy okomentuji.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
11. 09. 2013, 15:35:11
Podle informací, které k tomu mám, byla wiki "schována" cíleně, protože se ukazovala pro většinu čtenářů jako nepřínosná. Nemohu vyloučit, že bude někdy v budoucnu opět "oživena", ale teď k tomu žádné konkrétní stanovisko nedám.
user avatar Daniel Sedláček
Odpovědět
Re:Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
11. 09. 2013, 20:55:36
http://wiki.openoffice.cz/


;o)
user avatar zvedavec
Odpovědět
Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
11. 09. 2013, 08:06:39
Mozna by nebylo od veci pri tak zasadni zmene, jako je novy sefredaktor, toto nekde jako zpravicku uvest.

At se Vam pane Jelinku dari.
user avatar Lukáš Jelínek
Odpovědět
Re:Stáhněte si doplňky, šablony a příručky
11. 09. 2013, 15:40:42
Děkuji. Profil jsem si už aktualizoval, je nyní stejný jako ten na LinuxEXPRESu.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz