Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community

LibreOffice7.3_s Nejnovější verze LibreOffice přináší přes 70 oprav a dosud nejlepší kompatibilitu s formáty Microsoft Office.  

Nadace The Document Foundation oznámila vydání opravného balíku LibreOffice 7.3.2 Community. Ten přináší opravy více než 70 chyb a regresí (jejich seznam zde a zde) a je určen pro nadšence a komunitu, nikoliv pro firemní nasazení.

Pro byznys použití je určena verze LibreOffice 7.2.6 Community. Úřadům, firmám a dalším subjektům, které by chtěly nasadit LibreOffice, však doporučujeme využít služeb některého z certifikovaných partnerů ekosystému LibreOffice. Ty poskytují vlastní komerční verze LibreOffice (zcela stejný produkt, jiná značka) s dlouhodobou komerční podporou. Ze zisku pak financují další vývoj LibreOffice.

Uživatelé řady LibreOffice 7.3 si mohou užít výrazně lepší kompatibilitu s formáty Microsoft Office. Ty nejsou doporučovány organizací pro standardy ISO, přesto je Microsoft využívá jako výchozí. Jaké problémy to přináší, jsme rozebírali například zde.

Novou verzi LibreOffice 7.3.2 lze stáhnout ze stránky LibreOffice.

LibreOffice7.3.pngKomentáře

user avatar Pavel
Odpovědět
Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
6. 04. 2022, 10:45:14
Používal jseem Open Office
user avatar Miro
Odpovědět
Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
6. 04. 2022, 13:37:58
To je rozdíl, co?
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
7. 04. 2022, 06:41:54
To teda je, zlaté OpenOffice
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
7. 04. 2022, 18:46:22
Anjoy :)
Buď jde o provokaci, nebo nevědomost:
https://www.openoffice.cz/apache-openoffice-v-roce-2021
https://www.openoffice.cz/novinky/vychazi-openoffice-4-1-9
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
12. 04. 2022, 20:42:12
Dobrý den,
Ani jedno, ani druhé.
1)Nejsem ten koho by jakákoliv provokace uspokojovala.
2)OpenOffice úspěšně používám a LibreOffice se stále pokouším(neúspěšně) používat od jejich prvních verzí.
Takže o nevědomost určitě nejde.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
12. 04. 2022, 22:20:20
Zřejmě jste články nečetl, tak tedy odkaz aspoň na jeden obrázek:
https://www.openoffice.cz/album_popup/vychazi-openoffice-4-1-9?id_photo=5707
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 10:43:31
I četl, a několikrát. Jak v době vydání, tak i teď. Obrázek jsem si také prohlédl. Omlouvám se, ale ani jedno nebudu komentovat. Pouze upřesním, že můj názor vychází z mých zkušeností, a nikomu jej nevnucuji.
user avatar Miro
Odpovědět
Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 08:49:26
Ono by to chtělo být trochu konkrétní. Co si máme pod tím úspěšně/neúspěšně představit. Když řeknu A, tak bych očekával i to B.
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 11:32:09
Vytvořil jsem stovky dokumentů(víc než tisíc), hlavně tabulek, editoval další stovky vytvořené v obou aplikacích i v MicrosoftOffice. Všechno co jsem vytvořil v OOo se uložilo a při dalším otevření se otevřelo správně. Stejně tak dokumenty cizí, mnou nevytvořené. Bohužel v LO všechno špatně, problém otevřít cizí dokumenty, ale i ty právě teď vytvořené, uložené a v zápětí otevřené. Když se něco povede otevřít vždy je něco špatně, změněné okraje, jiná tloušťka čar, jiné barvy, nefungující vzorec, vypnuté záhlaví/zápatí je po znovuotevření zapnuté, a řada dalších drobností, na které teď nevzpomenu. Zajímavé také je, že jeden dokument nemá svůj specifický nedostatek, ale při každém otevření jiný. Celkem jsem zkoušel na 1 PC, 6-ti noteboocích a 1 tabletu. OS WinXP, WinVista, Win 10, Win 11, LinuxMint. Vím, zní to neuvěřitelně, ale nemám důvod si vymýšlet. A vlastně já ty LO až tak moc ani nezkouším. Když mě po nějakém čase chytne slabá chvilka a zkusím, tak se tak vytočím, že mám na půl roku po chuti něco zkoušet.
Závěrem, nemám v úmyslu tady rozjíždět nějakou velkou diskusi, takže když usoudím, že stačilo přestávám reagovat bez upozornění.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 12:34:30
Kopíruji z příspěvku : "Bohužel v LO všechno špatně, problém otevřít cizí dokumenty, ale i ty právě teď vytvořené, uložené a v zápětí otevřené. Když se něco povede otevřít vždy je něco špatně, změněné okraje, jiná tloušťka čar, jiné barvy, nefungující vzorec, vypnuté záhlaví/zápatí je po znovuotevření zapnuté, a řada dalších drobností, na které teď nevzpomenu. Zajímavé také je, že jeden dokument nemá svůj specifický nedostatek, ale při každém otevření jiný."


Tohle je možná způsobeno chybnou instalací. Stalo se mi, že i po nainstalování nové verze LO, se soubory otevíraly stále v té staré původní verzi. Cestou je smazání složky v profilu uživatele s názvem LO (u každého systému Win je to trošku jiné a taktéž asi u Linuxu).


Problém může také znamenat, že se po přeinstalování AOO a LO se mění výchozí program pro otevírání ODF souborů.
Problém může být na strojích s architekturou 32 bitů, nebo i X krát 86 proti architektuře 64 bitů.
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 13:41:01
Na osmi různých strojích? Některé 32 bitů, některé 64 bitů. Přeinstalace vždy po odinstalaci pomocí RevoUninstaller následované ručním dočištěním, včetně dočištění v registrech(a ne,že je OS "dodrbaný" zásahem do registru, problémy i tehdy kdy byly mašiny nové bez předešlých instalací).
Výchozí program... Když mám nainstalován pouze LO, vytvořím nový dokument, uložím, otevřu a něco je jinak než při uložení.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
13. 04. 2022, 23:51:13
Problém vidím mezi stolem a židlí. U nás v práci LibreOffice používají ne jednotky, ne desítky, ale stovky lidí. O výraznějších problémech s kompatibilitou nevím. Podotýkám, jsem tam ajťákem, takže tyhle věci bych řešil, pakliže by nastaly. Naše firma je účetní, takže si jistě každý dovede představit, jak masivní nároky na LO jsou.
user avatar neutr
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
14. 04. 2022, 09:29:24
Ono také záveží na tom, zda jsou jen lokální instalace a do toho se to otevírá také něčím jiným - například MSO a samo sebou je to nejspíš na centrálním úložišti. Když si to každý upraví podle sebe, tak si dovedu představit ten bordel v přeformátování.

Také mne napadá, že je argumentace typu "zvedavec" ale doufám, že už odešel a nevrátí se :-(
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
14. 04. 2022, 17:07:35
Všechno lokální instalace. První člověk nový PC, po vyřazení nový notebook, po vyřazení další nový notebook. Druhý člověk nový notebook, po vyřazení další notebook. Třetí člověk totéž co druhý. Vždy nové přístroje, instalace "oficů" na čistý OS. Každý člověk pracuje na svém stroji, otevření něčím jiným pouze pokud byl problém s otevřením se základní aplikací. Na každém dokumentu pracuje pouze 1 člověk pouze na svém stroji. Žádné centrální uložiště.
Nerozumím pojmu "zvedavec"
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
28. 04. 2022, 11:46:09
Zvedavec sleduje. Zkuste neurážet, vím, že je to pro Vás těžké, ale zkuste.
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
14. 04. 2022, 17:06:32
To snad ani nečekáte, že budu komentovat!!!
user avatar neutr
Odpovědět
pro jirinek : Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
14. 04. 2022, 18:04:26
Pokud nemáte centrální úložiště a každý stroj pracuje pouze se svými soubory pak je možnost nestability LibreOffice (LO) prakticky nulová, pokud se soubor z LibreOffice otevíra současně také v MSO tak potom to možné je. Ale pokud se to otevírá pouze tím samým LO, který soubor vytvořil pak Vám nevěřím.

MSO otevírá LO pomocí vlastních filtrů a tyto konverzi neumí dobře - nejspíš je to ze strany MS záměr.

Ten "zvedavec" byl celkem aktivním návštěvníkem se specificky invektivními příspěvky. Jeho tvrzení nebylo možné dokázat tak jako Vaše a také byl jedním z nejstarších registrovaných uživatelů tak jako Vy (asi kolem roku 2005). Myslím, že používal více různých nicků. Rád se hádal po netu a jistě jsem nebyl sám, kdo byl rád, že se přestěhoval - pravděpodobně na ASK LO. Faktem je že měl znalosti z provozu sítí, což je celkem vzácné, ale neznamená to, že musíme snášet jeho frustrace a deprese. Prostě nepříjemný člověk.
user avatar jarinek
Odpovědět
Re:pro jirinek : Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
15. 04. 2022, 07:54:58
Kopíruji z příspěvku: "Pokud nemáte centrální úložiště a každý stroj pracuje pouze se svými soubory pak je možnost nestability LibreOffice (LO) prakticky nulová, pokud se soubor z LibreOffice otevíra současně také v MSO tak potom to možné je. Ale pokud se to otevírá pouze tím samým LO, který soubor vytvořil pak Vám nevěřím."
Centrální uložiště nemám, pokud se měl dokument otevírat v jiném "ofisu" tak se vždy vytváří a otevírá kopie. Sám jsem tomu nikdy nemohl uvěřit, a stále to nemůžu pochopit. Protože mi je jasné, že příčiny se nedopátrám tak jsem se ani nesnažil to řešit. To, že jsem v této diskusi utrousil svoji poznámku byl spíš povzdech ve slabé chvilce, be úmyslu něco řešit. Kamarád v takových neřešitelných situacích říká "Jó hochu jsou věci mezi nebem a zemí...". Každopádně já umím fungovat i bez LO, a tím bych tuto diskusi ukončil.
A "zvedavec" jsem opravdu nikdy nebyl a nejsem, podle popisu si troufám říci, že moje smýšlení je přesně opačné.
user avatar zvedavec
Odpovědět
Re:Re:pro jirinek : Vyšla aktualizace LibreOffice 7.3.2 Community
28. 04. 2022, 11:50:41
Jarinku, vzhledem k tomu, že jste žádný rozumný popis nedostal, nevíte, od koho se distancujete. Neutrovi pouze vadilo, že jsem nebyl a často nejsem spokojen s OO a LO a dovolil jsem si je kritizovat...
Jako uživatel a učitel s tímto produktem pracuje téměř 20 let a za tu dobu si troufám říct, mám jisté zkušenosti se stovkami uživatelů a stovkami instalací OO a následně LO...

Odpovědět

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz