Writer
Změny v tomto programovém modulu jsou spíše kosmetické povahy.
Byl přidán panel Standardní panel (režim jedné lišty). Ten je v podstatě kombinací standardního panelu a panelu Formátování. Obsahuje vše potřebné pro formátování dokumentu, akorát v jedné liště namísto dvou. Posuďte, zda se vám s ní bude pracovat lépe než se dvěma panely. Samozřejmě si ji můžete dodatečně upravit. Panel zviditelníte v nabídce Zobrazit | Nástrojové lišty.
Nový, přidaný standardní
panel v jednořádkové podobě
Do záložky Křížové odkazy v okně Pole byl přidán filtr. Ten umožňuje zúžit výběr. Okno aktivujete z nabídky Vložit | Pole | Další pole.
Filtr pro upřesnění vyhledávání
křížových odkazů
Okno pro správu záložek doznalo změn. Nová podoba vypadá opravdu mnohem lépe a použitelněji. Bohužel se při vložení nové záložky nabízí text záložky Bookmark 1, což např. česky píšící uživatelé asi příliš nevyužijí a uvítali by tam jiný nápis, nebo ještě lépe žádný. Bohužel se tato vlastnost nedá nijak nastavit (možná v Expertním modu).
Panel Zdroje dat se spouští po stisknutí klávesové kombinace [Ctrl + Shift + F4] namísto původní F4. (Dalšími možnostmi aktivace je samozřejmě použití nabídky, případně tlačítka.)
Byly přidány kreslicí nástroje, které předtím byly k dispozici pouze v Draw a Impressu, např. vyplněná křivka, mnohoúhelník, čára od ruky. Nástroje jsou schovány v rozbalovacím tlačítku Křivka.
Přidané kreslicí nástroje do Writeru a
Calcu
Bylo přidáno tlačítko pro aktivaci panelu Sledování změn. Bohužel tato ikona byla vytvořena pouze pro motivy Tango, Breeze a Sifr. Pokud používáte velmi často používaný motiv Galaxy (nebo jiný), zobrazí se namísto ikony text Zobrazit lištu sledování změn. V nastavení (Nástroje | Přizpůsobit) lze pak tlačítku přidělit jinou ikonu než výchozí.
Panel pro sledování a správu změn
Ikonový „galimatyáš“
Na jednu stranu je výhodné, že vznikají další a další ikonové sady, protože si každý uživatel pak může vybrat, která se mu líbí. Subjektivně se však zdá, že čím novější sada, tím změna k horšímu. Naštěstí si uživatelé mohou ikonovou sadu vybrat, ale pokud se objeví nějaká změna, například výše uvedená, bývá problém ji zanést do všech sad.
Mimochodem, z Writeru zcela zmizela ikona pro Vzhled webu – toto tlačítko je nyní ve všech ikonových sadách bez ikony. Přitom k tomu není žádný důvod. Skutečně, tlačítko není vůbec dostupné ani z okna Přizpůsobit a musí se použít jiná ikona. Vhodnější je ikonová střídmost, prezentace pouze několika ikonových sad, které však budou perfektní. Zatím není ani jedna, resp. každá má k dokonalosti (a některé i k použitelnosti a čitelnosti, o estetické úrovni, která je však subjektivní, ani nemluvě) hodně daleko.
Calc
Podobně jako ve Writeru byly i do Calcu přidány dodatečné nástroje pro kreslení křivek.
První řádek či sloupec lze nyní ukotvit pomocí tlačítek Ukotvit první řádek, resp. sloupec. Funkce je přístupná i z nabídky. Byla opravena velikost tlačítka pro vložení víceřádkové vstupní řádky – v některých prostředích bylo tlačítko velmi tenké.
Pokud při vkládání kodu do vstupní řádky zmáčknete klávesy [Shift + Enter], vložíte nový řádek. Dříve jste se po stisknutí těchto kláves dostali na předchozí buňku. Sloupec nyní vyberete příkazem [Ctrl + mezerník]. Čas zadáte klávesami [Ctrl + ,], datum [Ctrl + Shift + mezerník]. Zkratka je přístupná pro různé evropské klávesnice.
Podobně jako ve Writeru, i Calc nyní obsahuje Standardní panel nástrojů v jednořádkovém módu (režim s jednou lištou). Do okna Formát buněk byla přidána možnost odstranit ohraničení i ze sousedních buněk. Pole najdete na záložce Ohraničení.
Odstranění ohraničení buněk pouze vybraných buněk nalevo, vpravo se zapnutou volbou Odstranit také
ohraničení sousedních buněk (Kompilainenn, CC BY-SA 3.0 / LGPL 3+, MPL 1.1)
Ve stavovém řádku lze nyní zobrazit více funkcí naráz.
Zobrazení více funkcí naráz ve
stavovém řádku
Tlačítko pro formát měny je nyní rozbalovací a obsahuje měnové jednotky (formáty) cizích měn. Popisky funkcí byly rozšířeny.
Byly přidány nové funkce:
RAWSUBTRACT, která vrací rozdíl čísel bez eliminace drobných chyb zaokrouhlení.
FORECAST.ETS, což je sada prognostických funkcí, které používají trojnásobné a dvojité exponenciální vyhlazení.
CONCAT, což je pokročilá verze CONCATENATE, která dovoluje použít v argumentech rozsahy, sloupce a odkazy.
TEXT JOIN, který umožňuje zřetězit řetězce oddělené oddělovači.
IFS, kaskádová IF funkce, která zkontroluje jednu nebo více podmínek a vrátí hodnotu odpovídající první pravdivé podmínce.
SWITCH zkontroluje jednu či více hodnot a poté vrátí výsledek, který odpovídá první hodnotě, rovné zadané hodnotě.
MINIFS, MAXIFS jsou funkce podobné funkcím SUMIF a AVERAGEIFS, ale vrací minimální, resp. maximální hodnotu výsledného rozsahu.
Funkce WEEKDAY doznala určitých změn, na které se můžete podívat v přehledu změn pro LibreOffice 5.2.
Kvůli lepší kompatibilitě s formáty Microsoft Office a ODF 1.2 je nyní možné použít zástupné znaky jako v jiných aplikacích. Jedná se o znaky *, ? a ~. Tuto funkcionalitu je třeba zapnout v okně Možnosti přepínačem.
Přepínač pro
zapínání regulárních výrazů, resp. zástupných znaků
Při kopírování celých listů se pojmenované výrazy a rozsahy ukazující na kopírovaný list (a použité ve vzorci v buňkách tohoto listu) zkopírují tak, že získají nové názvy v rámci nového listu (kam se vloží).
Impress, Draw
Seznam efektů v Impressu byl přesunut z kontextové nabídky do postranního panelu a obsahuje více detailů. Pokud je možné u efektu určit rychlost, lze tak nyní učinit pomocí rozbalovacího seznamu, do nějž lze napsat časovou délku efektu.
Nový panel s efekty v Impressu
Došlo k drobným změnám v nabídce Snímek. Nastavení stránky a snímku je možné provádět pomocí nové sekce na kartě Vlastnosti postranního panelu.
Nastavení snímku z postranního
panelu
Přidáno tlačítko pro skrývání lišty Kresba. Do PDF lze nyní exportovat i samotnou stránku s poznámkami.
Grafy
Ypsilonová (svislá) souřadnice v logaritmickém zobrazení nevnucuje jedničku. Spojnice trendu nyní správně vykresluje exponenty, pokud jsou použity ve funkčním předpisu.
Je-li rovnice spojnice trendu delší než graf, nedeformuje se její zobrazení, ale je sbalena dovnitř oblasti grafu (i za cenu vytvoření dalšího řádku pro zápis rovnice).
Problémy s nabídkami
Používáte-li jeden a týž uživatelský adresář s konfigurací LibreOffice, můžete zažít určité drama po instalaci nové verze programu. Krom problémů uvedených v předchozím díle seriálu mohou vymizet některé položky nabídek, přesněji řečeno – jejich textové popisky.
Pokud se tak stane, nezbývá, než zavřít LibreOffice, přejmenovat uživatelský adresář, nastartovat program znovu s výchozím nastavením, zapamatovat si, zkopírovat či zapsat jednotlivé položky a poté je upravit v okně Nástroje | Přizpůsobení. K takové chybě by však v korektně se chovajícím programu docházet nemělo a lze to jistě považovat za chybu.
Autor používá LibreOffice 5.2