Novinky v LibreOffice 7.5 Community – obecné změny, Impress, Draw, Math

S očekávaným vydání LibreOffice 7.6 se i předchozí řada LibreOffice 7.5 posouvá do produkčního stavu, schopného nasazení v průmyslu. Přinášíme přehled obecných novinek a novinek v modulech Impress, Draw a Math.   

Obecné změny a změny v uživatelském rozhraní

Ikony aplikací a typů souborů se dočkaly inovace. Nové ikony mají svěží, moderní vzhled, nepůsobí tak stroze. Byla též připravena specifická sada ikon pro systém macOS X.

Nové ikony aplikací a typů souborů Nové ikony aplikací a typů souborů

Od verze LibreOffice 7.5.2 se ikony sad Colibre a Sukapura zobrazují s korektním rozlišením, zda jde o soubor, či aplikaci. Také v Úvodní obrazovce bylo zapotřebí nahradit ikony staré verze za nové.

Ikonová sada Sifr byla uzpůsobena novému zaoblenému stylu GNOME Adwaita.

Načítání okna Barvy aplikací (z nabídky Nástroje | Možnosti) bylo urychleno.

Výrazného vylepšení se dočkala podpora tmavých a vysoce kontrastních motivů. Dříve tyto motivy obsahovaly chyby, které je činily stěží použitelnými. Přehled oprav je k dispozici v Bugzille.

Úvodní obrazovka nyní umožňuje zobrazit náhledy jen konkrétních aplikací. Typy vybíráte z rozbalovací nabídky.

Filtrování typů souborů v úvodním okně Filtrování typů souborů v úvodním okně

Tlačítka Poslední dokumenty a Šablony na Úvodní obrazovce již nejsou rozbalovací. Namísto toho bylo do pravé části okna přidáno tlačítko, které disponuje dvěma nabídkami. Položka nabídky Vymazat poslední dokumenty vymaže celý seznam posledně otevřených souborů. Naproti tomu položka Smazat nedostupné soubory odstraní náhledy jen těch souborů, které nejsou dostupné (například protože byly smazány).

Rozbalovací tlačítko Šablony dříve umožňovalo zobrazit šablony jen určitého typu (pro vybraný modul) a také otevřít okno pro správu šablon. Zatímco filtrování je nyní řešeno rozbalovací nabídkou výběru typu, pro správu šablon je nyní třeba přejít do nabídky Soubor, případně použít definovanou klávesovou zkratku.

Pro LibreOffice 7.5.1 byla přidána podpora ručního přepínání mezi světlým a tmavým motivem. Tato přidaná funkcionalita doplňuje novinku v LibreOffice 7.5, kterou je podpora tmavého motivu. Je možné si vybrat mezi světlým a tmavým motivem, nebo nechat systémově vybrat motiv. Příslušnou rozbalovací nabídku najdete v okně Možnosti, na záložce Zobrazení, a to jen v prostředí GtK.

Náhled stylů písem v Navigátoru a rozbalovací nabídce se zobrazuje korektně s využitím asijského písma a komplexním rozvržením. Dříve se např. styl písma v arabštině zobrazoval s využitím západního písma.

Z doku v systému macOS X byla odstraněna nadbytečná podnabídka Soubor | Poslední dokumenty. Přehled posledních dokumentů totiž zobrazuje nabídka pod samotnou spouštěcí ikonou, není třeba proto do ní integrovat tutéž podnabídku.

Významnou změnou prošlo uživatelské rozhraní Jediná nástrojová lišta, byť pouze pro Writer. Ta je nyní kontextuální, podobně jako rozhraní Kontextová lišta. Navíc umožňuje správu zobrazovaných ikon. Ikony zobrazíte nebo skryjete kliknutím pravým tlačítkem myši na lištu. Zobrazený přehled ikon odpovídá navolenému seznamu, který můžete upravovat v okně Nástroje | Přizpůsobit | Nástrojové lišty. Zde vyberte z různých cílů Standardní(režim jediné lišty) a následně upravte přehled zobrazovaných ikon.

Přizpůsobení pohledu Jediná nástrojová lišta Přizpůsobení pohledu Jediná nástrojová lišta

V prostředí GtK 3 můžete nyní vyzkoušet funkci jemného a plynulého posouvání. To lze aktivovat buď delším kliknutím na posuvník a následným tažením, nebo tažením posuvníku při stisknuté klávese [Shift] (jak to funguje, vidíte na blogu GtK).

Četných změn doznalo dialogové okno Vlastnosti písma (přístup k němu je z nabídky Formát | Znak, záložka Písmo):

  • V okně byly stávající zaškrtávací pole nahrazena třístavovými zaškrtávacími poli (viz bug 127423). Díky tomu je možné ty vlastnosti písem, které byly ve výchozím nastavení povoleny, zakázat.

Dialogové okno Vlastnosti písma Dialogové okno Vlastnosti písma

  • Vlastnosti ze skupin Stylová sada a Varianta znaku jsou samostatně seskupeny, čímž se snadněji identifikují od ostatních vlastností písma. Jejich popisky jsou uživatelsky přívětivé, tedy takové, které odpovídají definici písma, a zobrazují se namísto obecných názvů funkcí. Lokalizované verze těchto popisků respektují lokalizaci LibreOffice.

  • Více alternativ vlastností písma jsou nyní podporovány i pro písma OpenType (dříve pouze pro písma Graphite).

Možnost výběru alternativ vlastností písma Možnost výběru alternativ vlastností písma

Dále byly provedeny četné úpravy v rozvržení textu. Čeští a slovenští uživatelé uvítají tyto:

  • zakázaní slitků v případě, že je nastaven rozestup znaků

  • pokud jsou k dispozici hodnoty velikostí a pozic podtržení a přeškrtnutí z vlastností písma, použijí se tak, aby se vycentrovalo přeškrtnutí a podtržení vůči znaku

  • velikost nadtržení odpovídá velikosti podtržení

  • pro uměle vytvořenou kurzívu (v případě, že není dostupný daný řez písma) se použije jednotného úhlu zkosení ve všech grafických backendech i při exportu do PDF

  • glyfy textu s umělou kurzívou byly vylepšeny

  • podpora technologie OpenType Font Variation, která umožňuje generovat písma s více řezy v rámci rodiny písem do jediného zdroje písem

LibreOffice nyní podporuje gesta otáčení a zvětšování na touchpadu.

V systému macOS X lze konečně vkládat písma do souborů.

V obsahu dokumentu a v hypertextových odkazech byla opravena zakázaná kontrola pravopisu závisejícího na jazyce.

Kompletní přehled novinek v LibreOffice 7.5 Community najdete na wiki stránce.

Impress a Draw

V LibreOffice 7.5 došlo k podstatné změně – Navigátor je již o něco použitelnější. Seskupené objekty lze s jeho pomocí snadno vyjímat a přemisťovat je do jiných skupin, či je ponechat samostatné.

Obrazovku přednášejícího je nyní možné spouštět v samostatném okně. Tuto možnost je třeba povolit v okně Nastavení prezentace (Prezentace | Nastavení prezentace). To se hodí při sdílení prezentací během konferenčních hovorů.

Nastavení spuštění Obrazovky přednášejícího v samostatném okně Nastavení spuštění Obrazovky přednášejícího v samostatném okně

Po několika letech jsme se dočkali nové sady výchozích tabulkových motivů. Ty lze i editovat – stačí nějakou v Postranní liště vybrat a kliknout pravým tlačítkem myši. Z otevřené místní nabídky si pak vybrat požadovanou možnost. Styly se ukládají spolu s dokumentem a lze je rovněž sdílet pomocí šablon.

Nová sada stylů tabulek Nová sada stylů tabulek

Pro vypnutí pera při prezentaci lze vedle stávající klávesové zkratky [Ctrl + p] využít nově i [Ctrl + a], z důvodu zajištění kompatibility s více prezentačními zařízeními.

Vložený obrázek ve formátu EMF býval rozmazaný; tato chyba je opravena.

PowerPoint umožňuje na náhledovou bitmapu z videa aplikovat různé efekty. Mezi nimi je i efekt oříznutí. Impress nyní toto oříznutí podporuje. (Více informací najdete v blogu Mikloše Vajny.)

Math

Panel Prvky již nevytváří samostatnou lištu, ale byl integrován do Postranní lišty, došlo tedy i k jeho přesunutí vpravo.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 
 
 
woo jaw demo hz