Xara Xtreme (někdy též jako Xara Xtreme LX) je open-source verze komerčního programu Xara Photo & Graphic Designer. Zatímco původní a dodnes se vyvíjející komerční program je k dispozici pouze pro operační systém Windows, open-source verze je k dispozici pouze pro Linux (proto LX) a Mac OS X. Poslední otevřená verze byla zveřejněna v roce 2006, přesto se jedná o program, který je dodnes k dispozici v linuxových repozitářích.
Program je na první pohled extrémně rychlý a jeho ovládání není komplikované. Autoři se zjevně velmi inspirovali programem CorelDRAW, oproti němu má však veliké rozdíly, které někteří uživatelé ocení, jiným budou připadat nesmyslné. Na rozdíl od Inkscapu je však program velmi rychlý i při velkém počtu křivek a má bohatší možnosti ovládání některých nástrojů. Inkscape disponuje velkou řadou efektů, z nichž leckteré jsou určeny pro rastry (je tedy v tomto ohledu více vybaven).
Podívejte na screenshoty, co všechno se dá v programu dělat. Možnosti jsou doslova nepřeberné – od jednoduchých obrázků, přes složité technické kresby, fotorealistická vyobrazení, až například po komiksy.
Uživatelské rozhraní
Vzhledově program nijak zvlášť nevybočuje ze standardu podobných programů. Nalevo je panel s nástroji, které lze použít v kresbě, v horní části standardní panel s běžnými operacemi (jako nový dokument, vyjmout objekt atd.), panel vlastností, který se zobrazuje podle vybraného nástroje. Vlastní kresba zabírá největší plochu.
Dole pak je nalevo paleta barev (ještě více vlevo pak náhled na barvu výplně a obrysu vybraného objektu – poklepáním na něj se otevře editor barev) a pod ní pak stavový řádek, který obsahuje nápovědu (ta se zobrazuje při přejížděním na různými nástroji a přepínači apod.), jednak další tlačítka – to první například přepíná mezi živým náhledem na přesouvaný objekt (v Draw tomu odpovídá tlačítko Upravit objekt s atributy), úplně vpravo je indikátor pozice myši.
Další panely lze přidávat z nabídky Window | Bars a na standardním panelu lze aktivovat další dialogy – pro vrstvy, barvy a tvary čar. Galerie rastrových obrázků je prázdná a nelze ji propojit online. To se týká i nápovědy po stisknutí tlačítka Help v některém z oken – stránka s nápovědou neexistuje. Určitou nápovědu získáte na stránce xaralx.org nebo po stisknutí tlačítka F1.
Panely
pro barvy, vrstvy a profily čar
Kreslení jednoduchých tvarů
K dispozici jsou dva nástroje pro kreslení čar, Freehand and Brush tool a Pen tool. Liší se svým použitím, zatímco např. Freehand tool se hodí pro čáry od ruky a „umělecká“ díla, Pen tool pro přesnější kreslení. Profil čar lze nastavit pomocí galerie čar. Křivky se upravují pomocí nástroje Shape Editor tool.
Profily
křivek, které lze aplikovat pomocí okna Line gallery
Čáry lze obarvovat pomocí editoru barev (Colour Editor), v němž je však třeba přepnout přepínač na Local line colour. Podporovány jsou režimy RGB, CMYK, HSV a rovněž lze uplatnit jednotlivé odstíny šedé. Zajímavou funkcí je omezení barev na barvy „bezpečné“ pro web.
Obarvovat objekty je možné rovněž podobně jako v Inkscapu klepnutím levým tlačítkem na paletu barev (pro výplň), resp. pravým (pro obrys). Protože je však paleta barev značně omezená, může se barva získat v editoru barev.
Specifický je způsob vybarvování gradientů. Na gradienty je v programu nástroj Fill tool, kterým jednoduše potáhneme mezi počátečním a koncovým bodem přechodu. Zobrazí se čára (šipka) upozorňující na tyto koncové body přechodu. Jednotlivé barvy se pak vybírají z editoru barev, je přitom třeba klepnout na počáteční, resp. koncový bod přechodu. V panelu vlastností lze vybrat typ gradientu. To je možná nejjednodušší metoda – nechcete-li se zatěžovat orientací přechodu, stačí vybrat výplňový nástroj a poté typ přechodu.
Různé jednoduché tvary, jako jsou kružnice, čtverce a mnohoúhelníky, lze vytvářet velice jednoduše. U mnohoúhelníků lze vybrat počet stran, zaoblení rohů a lze rovněž přepínat mezi mnohoúhelníkovým a hvězdicovitým vzhledem.
Efekty
Určitým překvapením pro mnohé může být široká paleta snadno použitelných efektů. Použít tak lze průhlednost, stínování, vysunutí, konturu, prolnutí mezi objekty, k dispozici je také Mould tool pro tvarování objektů – v CorelDRAW tomu odpovídá obálka. V tomto ohledu se vývojáři nepochybně inspirovali Corelem a lze to považovat za výrazné plus programu (což bohužel neplatí o vývojářích Inkscapu, protože aplikace těchto efektů je v Inkscapu těžkopádná přes dialogová okna, nikoliv interaktivně, navíc s velmi, velmi malými možnostmi úprav).
Jednoduché tvary lze spojit plynulým přechodem
Efekty lze samozřejmě, alespoň zčásti, kombinovat. Překvapí rovněž možnost upravovat profile efektu – určuje rychlost přechodu a prolnutí. Například u průhlednosti tak lze určit střed průhlednosti. Velice zajímavým efektem je rozpití (Feather), to se provádí pomocí panelu, který je předtím nutné zobrazit z nabídky Window | Bars. (Tuto funkci znají všichni uživatelé Inkscapu.)
Aplikace
vysunutí, barevného přechodu a stínu na mnohoúhelník
Aplikace průhlednosti s profilem efektu
Výše uvedené efekty se v Draw provádějí daleko těžkopádněji, případně vůbec ne. Například efekt kontury v Draw použít nelze (a v Inkscapu jen velmi nahrubo). V Xara Xtreme je aplikace (nejen) tohoto efektu přímočaré a snadno použitelné.
Efekt
rozpití snadno aplikovatelný z panelu
Psaní textů
V Xara Xtreme lze tvořit pouze řetězcový text. Text je jen doplněk, Xara není sazebním programem. Nicméně potěší možnost automatického kerningu a ovládání rozpalů mezi písmeny a řádky. Rovněž je zde možné přidávat horní a dolní indexy. Třebaže jsou možnosti úprav textu celkem překvapivé, žádné zázraky nečekejme.
Převod rastrových obrázků na křivky
Program má k dispozici mocný trasovač. Jeho obdobu známe z Inkscapu. Pracuje velmi rychle i na celkem datově velkém obrázku. Zvládnutí jeho možností ale chce trochu cviku. Nepoužívá tak intuitivně jako obdobný nástroj v CorelDRAW, ale je možná ještě rychlejší.
Převod
rastrového obrázku na křivky
K čemu Xara Xtreme?
Tento program jistě najde uplatnění při výrobě log i složitějších grafických úkolů. Ovládá se jednodušeji než Draw a lze říci, že je také rychlejší. Lze ho považovat za profesionálnější variantu Inkscapu, ale nemá k dispozici tolik efektů jako Inkscape. Jelikož se jedná o dávno mrtvý program, je třeba počítat s tím, že se v něm mohou objevit chyby. Ani dokumentace není dostačující. A uživatele Windows nepotěší, že je pouze pro Linux a Mac OS X.
Autor používá LibreOffice 5.1.3