Xara Xtreme

xara_logo.png V tomto článku se podíváme na jeden dnes již nevyvíjený program, jenž by mohl být řešením pro ty, kterým nestačí OpenOffice/LibreOffice Draw: Xara Xtreme.  

Xara Xtreme (někdy též jako Xara Xtreme LX) je open-source verze komerčního programu  Xara Photo & Graphic Designer. Zatímco původní a dodnes se vyvíjející komerční program je k dispozici pouze pro operační systém Windows, open-source verze je k dispozici pouze pro Linux (proto LX) a Mac OS X. Poslední otevřená verze byla zveřejněna v roce 2006, přesto se jedná o program, který je dodnes k dispozici v linuxových repozitářích.

Program je na první pohled extrémně rychlý a jeho ovládání není komplikované. Autoři se zjevně velmi inspirovali programem CorelDRAW, oproti němu má však veliké rozdíly, které někteří uživatelé ocení, jiným budou připadat nesmyslné. Na rozdíl od Inkscapu je však program velmi rychlý i při velkém počtu křivek a má bohatší možnosti ovládání některých nástrojů. Inkscape disponuje velkou řadou efektů, z nichž leckteré jsou určeny pro rastry (je tedy v tomto ohledu více vybaven).

Podívejte na screenshoty, co všechno se dá v programu dělat. Možnosti jsou doslova nepřeberné – od jednoduchých obrázků, přes složité technické kresby, fotorealistická vyobrazení, až například po komiksy.

Uživatelské rozhraní

Vzhledově program nijak zvlášť nevybočuje ze standardu podobných programů. Nalevo je panel s nástroji, které lze použít v kresbě, v horní části standardní panel s běžnými operacemi (jako nový dokument, vyjmout objekt atd.), panel vlastností, který se zobrazuje podle vybraného nástroje. Vlastní kresba zabírá největší plochu.

Dole pak je nalevo paleta barev (ještě více vlevo pak náhled na barvu výplně a obrysu vybraného objektu – poklepáním na něj se otevře editor barev) a pod ní pak stavový řádek, který obsahuje nápovědu (ta se zobrazuje při přejížděním na různými nástroji a přepínači apod.), jednak další tlačítka – to první například přepíná mezi živým náhledem na přesouvaný objekt (v Draw tomu odpovídá tlačítko Upravit objekt s atributy), úplně vpravo je indikátor pozice myši.

Další panely lze přidávat z nabídky Window | Bars a na standardním panelu lze aktivovat další dialogy – pro vrstvy, barvy a tvary čar. Galerie rastrových obrázků je prázdná a nelze ji propojit online. To se týká i nápovědy po stisknutí tlačítka Help v některém z oken – stránka s nápovědou neexistuje. Určitou nápovědu získáte na stránce xaralx.org nebo po stisknutí tlačítka F1.

Panely pro barvy, vrstvy a profily čar Panely pro barvy, vrstvy a profily čar

Kreslení jednoduchých tvarů

K dispozici jsou dva nástroje pro kreslení čar, Freehand and Brush toolPen tool. Liší se svým použitím, zatímco např. Freehand tool se hodí pro čáry od ruky a „umělecká“ díla, Pen tool pro přesnější kreslení. Profil čar lze nastavit pomocí galerie čar. Křivky se upravují pomocí nástroje Shape Editor tool.

Profily křivek, které lze aplikovat pomocí okna Line gallery Profily křivek, které lze aplikovat pomocí okna Line gallery

Čáry lze obarvovat pomocí editoru barev (Colour Editor), v němž je však třeba přepnout přepínač na Local line colour. Podporovány jsou režimy RGB, CMYK, HSV a rovněž lze uplatnit jednotlivé odstíny šedé. Zajímavou funkcí je omezení barev na barvy „bezpečné“ pro web.

Obarvovat objekty je možné rovněž podobně jako v Inkscapu klepnutím levým tlačítkem na paletu barev (pro výplň), resp. pravým (pro obrys). Protože je však paleta barev značně omezená, může se barva získat v editoru barev.

Specifický je způsob vybarvování gradientů. Na gradienty je v programu nástroj Fill tool, kterým jednoduše potáhneme mezi počátečním a koncovým bodem přechodu. Zobrazí se čára (šipka) upozorňující na tyto koncové body přechodu. Jednotlivé barvy se pak vybírají z editoru barev, je přitom třeba klepnout na počáteční, resp. koncový bod přechodu. V panelu vlastností lze vybrat typ gradientu. To je možná nejjednodušší metoda – nechcete-li se zatěžovat orientací přechodu, stačí vybrat výplňový nástroj a poté typ přechodu.

Různé jednoduché tvary, jako jsou kružnice, čtverce a mnohoúhelníky, lze vytvářet velice jednoduše. U mnohoúhelníků lze vybrat počet stran, zaoblení rohů a lze rovněž přepínat mezi mnohoúhelníkovým a hvězdicovitým vzhledem.

Efekty

Určitým překvapením pro mnohé může být široká paleta snadno použitelných efektů. Použít tak lze průhlednost, stínování, vysunutí, konturu, prolnutí mezi objekty, k dispozici je také Mould tool pro tvarování objektů – v CorelDRAW tomu odpovídá obálka. V tomto ohledu se vývojáři nepochybně inspirovali Corelem a lze to považovat za výrazné plus programu (což bohužel neplatí o vývojářích Inkscapu, protože aplikace těchto efektů je v Inkscapu těžkopádná přes dialogová okna, nikoliv interaktivně, navíc s velmi, velmi malými možnostmi úprav).

Jednoduché tvary lze spojit plynulým přechodem Jednoduché tvary lze spojit plynulým přechodem

Efekty lze samozřejmě, alespoň zčásti, kombinovat. Překvapí rovněž možnost upravovat profile efektu – určuje rychlost přechodu a prolnutí. Například u průhlednosti tak lze určit střed průhlednosti. Velice zajímavým efektem je rozpití (Feather), to se provádí pomocí panelu, který je předtím nutné zobrazit z nabídky Window | Bars. (Tuto funkci znají všichni uživatelé Inkscapu.)

Aplikace vysunutí, barevného přechodu a stínu na mnohoúhelník Aplikace vysunutí, barevného přechodu a stínu na mnohoúhelník

Aplikace průhlednosti s profilem efektu Aplikace průhlednosti s profilem efektu

Výše uvedené efekty se v Draw provádějí daleko těžkopádněji, případně vůbec ne. Například efekt kontury v Draw použít nelze (a v Inkscapu jen velmi nahrubo). V Xara Xtreme je aplikace (nejen) tohoto efektu přímočaré a snadno použitelné.

Efekt rozpití snadno aplikovatelný z panelu Efekt rozpití snadno aplikovatelný z panelu

Psaní textů

V Xara Xtreme lze tvořit pouze řetězcový text. Text je jen doplněk, Xara není sazebním programem. Nicméně potěší možnost automatického kerningu a ovládání rozpalů mezi písmeny a řádky. Rovněž je zde možné přidávat horní a dolní indexy. Třebaže jsou možnosti úprav textu celkem překvapivé, žádné zázraky nečekejme.

Převod rastrových obrázků na křivky

Program má k dispozici mocný trasovač. Jeho obdobu známe z Inkscapu. Pracuje velmi rychle i na celkem datově velkém obrázku. Zvládnutí jeho možností ale chce trochu cviku. Nepoužívá tak intuitivně jako obdobný nástroj v CorelDRAW, ale je možná ještě rychlejší.

Převod rastrového obrázku na křivky Převod rastrového obrázku na křivky

K čemu Xara Xtreme?

Tento program jistě najde uplatnění při výrobě log i složitějších grafických úkolů. Ovládá se jednodušeji než Draw a lze říci, že je také rychlejší. Lze ho považovat za profesionálnější variantu Inkscapu, ale nemá k dispozici tolik efektů jako Inkscape. Jelikož se jedná o dávno mrtvý program, je třeba počítat s tím, že se v něm mohou objevit chyby. Ani dokumentace není dostačující. A uživatele Windows nepotěší, že je pouze pro Linux a Mac OS X.

Autor používá LibreOffice 5.1.3

(Jako ve škole) Průměr: 4.12 | Hodnotilo: 8
 

Komentáře

user avatar Roman
Odpovědět
Xara Xtreme
29. 05. 2016, 18:36:10
Dovolil by som si nesúhlasiť s tvrdením, že XARA XTREME je len pre LINUX.
Tento program používam na WINDOWS od doby keď sa ešte volal COREL XARA (úplne prvý názov bol tuším XARA STUDIO). Ja som ju začal používať od verzie 2. Netuším ako postupoval vývoj ďalej, ale mám taký dojem, že potom sa volala XARA XS potom XARA XTREME potom na PHOTO & GRAPHIC DESIGNER a XARA DESIGNER PRO-čo sú dve verzie toho istého sw. Isté je, že všetky menované programy vychádzajú, čo sa ovládania a ponuky nástrojov týká práve z COREL XARA. Samozrejme s postupom verzií boli nástroje pridávané.

Čo sa týka funkčnosti programu, ja som s ním veľmi spokojný. Používam XARA XTREME 5 a dá sa s tým spraviť aj zložitejšia grafika. Škoda len, že nie je lokalizovaný do CS alebo SK.

Skúšal som aj následovníka konkrétne PHOTO & GRAPHIC DESIGNER verziu 7, ale nejako ma neoslovila. Na to, že to je hlavne vektorový editor sa mi to zdalo už trošku prehustené, ale to je čisto len môj subjektívny pohľad. Asi sa snažia z toho urobiť univerzálny program.

Je síce pravda, je to platený program, ale z času na čas aj motyka strelí a občas sa vyskytne na DVD alebo CD v nejakom PC časopise plná verzia len za registráciu, ako v mojom prípade.
user avatar Petr Valach
Odpovědět
Re:Xara Xtreme
29. 05. 2016, 19:36:04
Otevřená verze Xary je pouze pro Linux a Mac OS X.

Přidat názor

 

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích najdete v nápovědě. Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu.

 
Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.

 

Public Relations

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?

Využíváte plně potenciál M365 a Microsoft Vivu?Představte si, že Microsoft 365 je nejen soupravou nástrojů, ale skutečným prostředkem pro transformaci vašeho podnikání. Jednou ze společností, která vás na této cestě jako obchodní partner může podpořit, je Crayon Czech Republic and Slovakia.

Pokračování ...


 
 
woo jaw demo hz